BUDŻET DOMOWY W PRAKTYCE – FINANSOWE PODSUMOWANIE MAJA 2019

W maju nasz planowany budżet (wydatkowy) był znacznie wyższy niż przeciętny, bo miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie! Moja młodsza siostra wyszła za mąż! O tym, jak mądrze oszczędzać na weselu pisałam już jakiś czas temu. Jak myślicie, czy siostra skorzystała z tych porad :)?

Prezentowane tu wydatki, to koszty życia 4-osobowej rodziny. Mieszkamy w średniej wielkości mieście, w mieszkaniu rodziny (nie płacimy za wynajem, tylko czynsz i rachunki). Pracuję w mieście oddalonym o 70km, ale w biurze jestem tylko dwa razy w tygodniu, a Oszczędnicki do pracy chadza na piechotę. Junior ma 4 lata, Najmłodszy prawie 2 i apetyt jak mały wilczek. Nie mamy żadnych kredytów. Wydajemy mniej, niż zarabiamy (jednak jako że nie chcemy się dzielić dochodami, nie zdradzam, ile oszczędzamy).

 

Kategoria I – rzeczy najważniejsze i niezbędne

 

Wydatki rachunkowe na optymalnym poziomie. Nie planujemy, póki co żadnych zmian.

 

Miesiąc temu pisałam, że chcemy sprawdzić, dlaczego po raz kolejny przekroczyliśmy wydatki w kategorii „chemia”, ale przez choroby i weselne zamieszanie zupełnie nam to nie wyszło ;/. Postaramy się ogarnąć to w czerwcu.
Pozostałe kategorie w ryzach.

45 pomysłów jak oszczędzać na jedzeniu
Ile kosztuje wegańskie jedzenie?
Ile wydajemy na jedzenie? 

A w czerwcu zapraszam na kolejną edycję wyzwania – planowanie posiłków. Rzecz jasna w oszczędnickiej grupie!

darmowe wyzwanie planowania posiłków

Junior z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej oszczędny ;P. W maju oprócz koszulki i spodenek niczego nie potrzebował. Za to Najmłodszy po raz kolejny przekroczył swój budżet. Jeszcze korzystamy z pieluszek, ale być może spróbujemy się z nimi pożegnać podczas tych wakacji.

Czy kolejne dziecko jest tańsze w utrzymaniu?
Ile kosztuje wyprawka dla noworodka
Ile kosztuje dziecko? – podsumowanie drugiego roku
Ile kosztuje dziecko – podsumowanie kolejnego półrocza
Ile kosztuje dziecko – pierwszy rok życia
Ile kosztuje dziecko – pierwsze podsumowanie

 

Planowałam większe zakupy ubraniowe, ale ostatecznie wykorzystałam te środki na nowe biustonosze. Pamiętacie, jak kiedyś pisałam, że przed podróżą dookoła świata wstydziłam się negocjować? Teraz już się nie wstydzę. Przecież pytając, NIC nie tracimy. Mierzyłam kilka biustonoszy i zapytałam, czy jeśli wezmę trzy, to otrzymam jakiś rabat. W pierwszym momencie Pani się zdziwiła, ale z uśmiechem odpowiedziała, że oczywiście i  zapłaciłam 50 złotych mniej!

Oszczędnicka szafa – część 1
Oszczędnicka szafa – część 2
Capsule wardrobe w ciąży – oszczędnicka szafa część 3
Jak odnaleźć swój styl – capsule wardrobe czyli oszczędnicka szafa w praktyce

 

Niestety nasza szpitalna przygoda w lutym ciągnie się za nami bezlitośnie. Najmłodszy niemal cały czas jest chory… Do żłobka chodzi w kratkę. Na szczęście wstrzelił się z oknem zdrowotnym na ślub cioci, ale teraz znowu mamy przeboje…

Fizjoterapeuta to moja pozycja. Jakiś czas temu odkryłam, że po ciążach rozeszły mi się mięśnie proste brzucha. Poszłam więc do specjalistki i planowałam kolejne wizyty, ale choroby (moje i Najmłodszego) wszystko poprzestawiały. Zamierzam jednak kontynuować wizyty w czerwcu.

 

Kategoria transportowa na malutkim minusie.

 

 

Kategoria II

 

W maju wyjątkowo wydaliśmy tak wysoką kwotę w kategorii inne. Ale i okazja była wyjątkowa! Moja młodsza siostra wychodziła za mąż i postanowiliśmy sprezentować Młodej Parze gotówkę. Z tej okazji udałam się też do kosmetyczki. Chyba pierwszy raz od roku, a może nawet i dłużej ;). Wesele było świetne, chociaż bardzo intensywne, bo oprócz tego, że byłam świadkową, to miałam jeszcze dwa huragany (Juniora i Najmłodszego) pod opieką. Poza tym byliśmy w maju w zoo (chociaż mam mieszane uczucia co do tej instytucji), a chłopcy biegli w biegu papieskim.

Wydatki zachciankowe na tip top. Ze względu na wizytę we Wrocławiu zwiększyliśmy trochę limit w kategorii „jedzenie na mieście”.

 

Majowy budżet był wyjątkowy, raczej nie przewidujemy w najbliższym czasie takich poziomów wydatkowych. Ale  gdyby nie prezent ślubny to kwota byłaby „standardowa”.

 

A jak tam Wasze majowe budżety?

darmowe wyzwanie planowania posiłków

 

Oszczędnicka