Ile kosztuje dziecko? Podsumowanie kolejnego półrocza

 

ile kosztuje dziecko?

Pewnie część z Was pamięta marcowy wpis Ile kosztuje pierwszy rok życia dziecka?Dzisiaj zapraszam na kontynuację – kolejne pół roku wydatków Juniora. Nie będę Was trzymać w niepewności i od razu napiszę, że wydaje coraz mniej :P. Oczywiście nasza sytuacja jest/była dość komfortowa, bo nie musieliśmy płacić nikomu za opiekę. (Robił to Oszczędnicki na zmianę z naszą Ciocią. Oczywiście pomimo tego, że nie wydawaliśmy pieniędzy na nianię, czy żłobek, to mimo wszystko ponosiliśmy pewne koszty. Szczególnie wspólnego czasu. Mamy go mało, ale taka była nasza decyzja i wcale nie marudzimy . Od września Junior będzie na kilka godzin chodził do żłobka (prywatnego), więc „jego wydatki” wzrosną o ok 400-500 zł.)

W pierwszym półroczu swojego drugiego roku życia Junior „wydał” 1500 zł (1515 zł). Dzieląc tę kwotę na sześć, wychodzi 250 zł miesięcznie. Jeśli chciałabym być super dokładna, musiałabym doliczyć jeszcze jakieś wydatki na jedzenie (bo przecież obywatel je niemal tyle, co my ), ale nie wiem, jakim kluczem miałabym się kierować :P, poza tym nie widzę takiej potrzeby.

 

Pieluchy

596,64

Mokre chusteczki

104,19

Kosmetyki

49,88

750,71

W stosunku do pierwszego roku życia Juniora wzrosły nam znacząco wydatki na pieluchy. Wcześniejsza średnia 55 zł za pieluchy zwiększyła się do 100 zł. Jest to spowodowane faktem, że na początku dostaliśmy sporo pieluch w prezencie. Mieliśmy wielkie plany, żeby odpieluchować Juniora w trakcie tych wakacji… ale chyba nie mamy odpowiedniej determinacji. Junior sygnalizuje dopiero „po”, że coś się dzieje, a i nie zawsze chce siedzieć na nocniku. A kiedy Wy pozbyliście się pieluszek?
Mokrych chusteczek używamy teraz dużo więcej (szczególnie na placu zabaw), ale średnia miesięczna wzrosła zaledwie o 2 zł. Kosmetyki to płyny do kąpieli i krem przeciwsłoneczny. Więcej nam nie trzeba.

Wizyty lekarskie

137

Badania

70

207

Na szczęście Junior ma świetne zdrowie i ani razu nie potrzebowaliśmy wzywać lekarza do domu. Tylko raz miał małe przeziębienie, ale bez żadnych większych wydatków. Wizyta lekarska u lekarza specjalisty, na szczęście tylko jedna.

Ubrania

375,23

Zabawki&książeczki

50,98

Inne

132,82

559,03

Kategoria „Inne” to te wydatki, których nie umiałam skategoryzować (np. nocnik, czy nakładka na toaletę) lub po prostu nie wiedziałam, co się pod daną sumą kryje :P. Tak wyobraźcie sobie, że nie wszystko spisuję na „tip-top” :).
Koszty ubraniowe sukcesywnie rosną, chociaż i tak uważam, że to bardzo przyzwoita kwota.

Wydaje mi się, że z perspektywy naszych wydatków widać, że świadczenie 500+, to spory zastrzyk w domowym budżecie. Można go bardzo mądrze wykorzystać, niekoniecznie na konsumpcję… Jeśli szukasz sposobów na mądre wydawanie pieniędzy na dziecko, dołącz do facebookowej grupy Dziecko bez kosztów.  Znajdziesz tam promocje, okazje cenowe, ale również pomysły na fajne i niekoniecznie drogie rodzicielstwo :).

 

A jak wyglądają Wasze dziecięce wydatki. Rosną z wiekiem dziecka, czy maleją?

Oszczędnicka