Budżet domowy w praktyce – finansowe podsumowanie września 2019

podsumowanie_miesiaca

 

Budżet domowy to jeden z moich ulubionych tematów. Tym bardziej że często jest niedoceniany. Staram się Wam go pokazywać z różnych stron. I bardzo mi miło, że te wpisy cieszą się taką popularnością. Nasze finansowe podsumowania oczywiście też, ale najbardziej lubicie artykuły z cyklu Budżety CzytelniczekW październiku budżet domowy będzie mocno wałkowany – i szykuję darmowe wyzwanie w dniach 21-23 października (link do grupy poniżej). No dobra, ale jak tam nasz wrzesień? Całkiem spoko. Chociaż było kilka niespodzianek, kończymy miesiąc na sympatycznym plusie :).

Prezentowane tu wydatki, to koszty życia 4-osobowej rodziny. Mieszkamy w średniej wielkości mieście, w mieszkaniu rodziny (nie płacimy za wynajem, tylko czynsz i rachunki). Pracuję w mieście oddalonym o 70 km, ale w biurze jestem tylko dwa razy w tygodniu lub rzadziej (dojeżdżam pociągiem), a Oszczędnicki do pracy chadza na piechotę. Junior ma ponad 4 lata, Najmłodszy 2. Nie mamy żadnych kredytów. Wydajemy mniej, niż zarabiamy (jednak jako że nie chcemy się dzielić dochodami, nie zdradzam, ile oszczędzamy).

 

Budżet domowy: Kategoria I – rzeczy najważniejsze i niezbędne

W kategorii rachunki domowe kosmetyczne zmiany. Od wielu miesięcy wydatki utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie.

 

Właściwie to trochę się zdziwiliśmy, że w kategorii jedzenie zostało ponad 100 złotych. Ale może to z uwagi na oszczędnickie wyzwanie planowania posiłków? We wrześniu zaplanowaliśmy też trochę większy budżet na „jedzenie na mieście”. A jeśli chodzi o wydatki na kosmetyki, to wpis  o oszczędnickiej pielęgnacji i budżecie w tym obszarze będzie w październiku :).

45 pomysłów jak oszczędzać na jedzeniu
Ile kosztuje wegańskie jedzenie?
Ile wydajemy na jedzenie? 
Zdrowo i szybko – gotuj z Oszczędnicką 
Obiad za 10 złotych

 

Zwiększone wydatki Juniora to skutek zakupów ubraniowych. Za to Najmłodszy wydał stosunkowo mało :).

Czy kolejne dziecko jest tańsze w utrzymaniu?
Ile kosztuje wyprawka dla noworodka
Ile kosztuje dziecko? – podsumowanie drugiego roku
Ile kosztuje dziecko – podsumowanie kolejnego półrocza
Ile kosztuje dziecko – pierwszy rok życia
Ile kosztuje dziecko – pierwsze podsumowanie

 

We wrześniu wyjątkowo wszystkie wydatki z kategorii ubrania są moje. I znaczna część tej kwoty to zapłata za usługi szewskie (wymiana obcasów w sztybletach).

Oszczędnicka szafa – część 1
Oszczędnicka szafa – część 2
Capsule wardrobe w ciąży – oszczędnicka szafa część 3
Jak odnaleźć swój styl – capsule wardrobe czyli oszczędnicka szafa w praktyce

 

Niestety po raz kolejny kategoria leki na wysokim poziomie. Same leki to jedno, ale mieliśmy kilka wizyt u specjalistów. Większa kwota za fizjoterapeutkę jest spowodowana zmianą specjalistki. I teraz będę chodzić już do tej nowej pani. Nie wiem, ile dokładnie sesji jeszcze mnie czeka, ale podejrzewam, że przynajmniej 2-3.

 

Pomimo wyjazdu nad morze wydatki na benzynę poniżej planów. Od początku wakacji jeżdżę do pracy niemal wyłącznie pociągami. I wtedy jestem bardziej aktywna na instagramie :).  Bardzo sobie chwalę ten środek transportu, chociaż już dwa razy były jakieś awarie.

 

2019 rok jest dla nas mocno zaskakujący. I to niestety w negatywny sposób. Pisałam już o tym kilka razy. I po raz kolejny we wrześniu wiele rzeczy poszło nie po naszej myśli. Między innymi wyjazd urlopowy. Najpierw opóźniliśmy go ze względu na pogodę, a potem Najmłodszy mocno gorączkował i ostatecznie nad morze pojechali tylko Oszczędnicki z Juniorem. I z jednej strony aż czasem nie mogę uwierzyć, w te wszystkie historie, które nas spotykały… Ale zaraz potem sobie myślę, że brak wakacji czy jakieś inne perturbacje, których doświadczamy w tym roku to takie pierdoły. Ludziom przytrafiają się prawdziwe tragedie. Nie mówiąc już o tym, że przecież żyjemy w bardzo dobrej części świata…

 

Kategoria I na sporym plusie. Chociaż wolałabym wydać te 450 złotych więcej i pojechać nad morze :).

 

W październiku szykuję cyklu artykułów o budżecie. Odbędzie się też darmowe wyzwanie „podstawy domowego budżetu” w oszczędnickiej grupie na facebooku. A pod koniec miesiąca ukaże się e-book o budżecie. O tym, jak budżet stworzyć, jak radzić sobie z problemami, gdzie go prowadzić (opis wszystkich możliwych sposobów łącznie z aplikacjami) oraz realne budżety Czytelniczek z moim komentarzem. Jeśli jesteś zainteresowana, zapisz się na listę oczekujących.

Budżet domowy: Kategoria II

 

Kategoria inne na plusie. Myślimy z Oszczędnickim nad zwiększeniem limitu w rubryce charytatywne. Zastanawiamy się nad kwotą procentową całego budżetu wydatkowego, a nie tak jak teraz stałą stawką. Macie w swoich budżetach taką pozycję? Jeśli myślicie, że nie macie czym się dzielić, wróćcie do wpisu #wystarczydycha :).

 

Dzięki temu, że zostaliśmy z Najmłodszym w domu, wydaliśmy we wrześniu znacznie mniej, niż planowaliśmy w kategorii jedzenie na mieście. I całe szczęście :P, bo reszta pozycji na minusie…

Skończyliśmy wrzesień na sporym plusie… i z jednej strony okej, bo na pewno te pieniądze dobrze wykorzystamy. Ale z drugiej wolałabym jednak je wydać w tym miesiącu i np. pojechać nad morze :P.

A jak tam Wasze wrześniowe budżety?

Oszczędnicka