Oszczędnicka poleca – Targuj się

2

Porzuciłam już pomysł „zrecenzowania” 52 finansowo-motywacyjnych książek w tym roku. Przeczytać, pewnie tyle przeczytam, ale nie znajdę już czasu na przedstawienie ich Wam na blogu. Po prostu nie jestem w stanie zrobić wszystkich rzeczy, które sobie wymyślę :). Jak każdy, mam ograniczone zasoby czasu i muszę wybierać, na co go przeznaczam. A przecież nie chcę czytać tylko książek finansowych. [Teraz kończę pasjonującą historię bliskowschodnich chrześcijan (Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan) autorstwa Dariusza Rosiaka, znanego Wam być może z radiowej Trójki – szczerze polecam!]

[Przypomnę tylko, że w serii „Oszczędnicka poleca” nie przedstawiam Wam klasycznych recenzji książek, a moje subiektywne przemyślenia i fragmenty, które uważam za wyjątkowo ciekawe i inspirujące.]

 

Dzisiaj przedstawiam Wam kolejną książkę Macieja Dutko – Targuj się! Zen negocjacji. (Pamiętacie recenzję  Efektu Tygrysa?). Jak sama nazwa wskazuje, książka traktuje o negocjacjach. To świetna pozycja dla laików, bo podejrzewam, że dla zaprawionych w bojach duża część informacji w niej zawartych będzie oczywista. Niemniej jednak na pewno każdy, absolutnie każdy znajdzie w niej coś ciekawego. Wszystkie przytaczane przykłady technik negocjacyjnych to rzeczywiste zdarzenia, które przytrafiły się autorowi. Uważam, że stanowi to wielką wartość tej książki! Wprawdzie w kilku miejscach pokręciłam głową z niedowierzaniem, z kilkoma stwierdzeniami się nie zgadzam (np. nie wszystko można załatwić barterem… pieniądze przecież właśnie zastąpiły wcześniejsze wymiany barterowe), ale… naprawdę warto przeczytać tę pozycję!

 

Inspirujące myśli:

1. Czasem wydaje nam się, że negocjacje nie są dla nas. Ale… dyskusja, spór czy inne formy argumentowania same w sobie są przecież formą negocjowania.

2. Pertraktacje to jedno z najważniejszych i codziennych elementów funkcjonowania każdego przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa.

3. Znacznie łatwiej utrzymać kapitał, który już masz, niż zdobyć nowy. Dlatego równie ważna jest oszczędność! 🙂

4. Cele negocjacyjne: zbicie lub podbicie ceny; dodatkowe korzyści; terminy płatności; wydłużenie gwarancji; dodatkowe wsparcie; wyłączność.

5. [odnośnie do negocjacji warunków np. kredytów hipotecznych] W banku pracują ludzie, którzy owszem – muszą się mieścić w odgórnie narzuconych ramach efektywności finansowej, ale też muszą wyrabiać konkretne limity podpisanych umów i obrotów.

6. Statystycznie rzecz biorąc, już samo zadanie pytania (jeszcze bez żadnych argumentów czy dźwigni negocjacyjnych) daje nam prawie 70% szansy na całkowity lub częściowy sukces i tylko nieco 30% na niepowodzenie!
1/3 szansy -brak odpowiedzi lub odmowa
1/3 szansy – pełna zgoda
1/3 szansy – przyznanie tylko na część roszczenia

7. Biedni ludzie różnice cen wyrażają w pieniądzach, bogaci w procentach. Dla biednego różnica między 80 gr a 1 zł to tylko 20 gr, dla bogatego, aż 20%.

8. Rabacik na wstępie?! nie, nie, nie! – za co, dlaczego? Co druga strona będzie z tego miała – Negocjacje to win-win, a nie zgniły kompromis.

9. Z negocjacjami jest jak z malowaniem: jeśli dobrze nie zagruntujesz podłoża, farba wkrótce zacznie się łuszczyć, a obraz zmarnieje.

10. Doceń moc głupich pytań. Głupie pytanie bywa sprytnym otwieraczem negocjacyjnym.

11. Nie składaj oferty jako pierwszy (osoba, która jako pierwsza określa swój limit widełek negocjacyjnych, ma mniejszą kontrolę nad ustalaniem ich zakresu)

12. To jak zainicjujesz dialog lub jak zareagujesz na ofertę, zadecyduje czy w ogóle negocjacje przejdą do dalszej fazy, czy zakończą się na etapie pełnej emocji i uniesień gry wstępnej.

13. „Usługi” są dużo bardziej podatne na negocjacje.

14. Dobre przygotowanie jest niezbędne. Podstawowe pytania:
1. Czy negocjacje (ustrukturyzowane) są w ogóle konieczne? Co mogę osiągnąć bez targów, a czego oczekuję?
2. Co chcę osiągnąć?
3. Czy warto negocjować?

15. „Dobre rady – ogólne”
zawsze miej zapas czasu – stosuj czas jako dźwignię – odwołuj się do wcześniejszych relacji – wiedz kiedy odpuścić – poznaj „przeciwnika” – poznaj prawdziwą wartość przedmiotu negocjacji – określ „widełki wewnętrzne”.

16. Pomyśl o niekonwencjonalnych ofertach. [Autor  książki zapłacił za obraz magnesami :P].

17. „Dobre rady w fazie główniej”
żądaj więcej niż spodziewasz się osiągnąć – zamiast rabatu, proponuj inną wartość (coś dodatkowego) -uzasadniaj (udowodnione naukowo) – podawaj argumenty zrozumiałe i istotne dla drugiej strony – ustępuj mądrze, nieśpiesznie, proporcjonalnie do korzyści – przygotuj różne oferty – odmawiaj konstruktywnie – negocjacyjna furtka (zawsze miej alternatywę!)

 

Przyznam się, że podchodziłam do tej książki trochę „jak do jeża”. Negocjowanie to zupełnie nie moja bajka. Mam to szczęście, że Oszczędnicki za to czuje się jak ryba w wodzie, gdy może się potargować. Ma na swoim koncie naprawdę niesamowite sukcesy (szczególnie w Azji! :P). Książka „Targuj się!” otworzyła mi oczy na kilka aspektów, na które wcześniej nie zwracałam uwagi. Okazało się, że już od dawna korzystaliśmy z metody  „wartości dodanej”. Jednak mając tę świadomość ulepszyliśmy „nasze taktyki” i dzięki temu uzyskaliśmy bardzo satysfakcjonujący nas rabat za nocleg podczas naszych krótkich wakacji (a i właściciel pensjonatu był zadowolony).

 

Jak to wygląda u Was? Lubicie negocjować? Macie jakieś sprawdzone patenty? Pochwalcie się swoimi sukcesami! A może tak jak ja macie opory? 🙂

 

PS. Niedługo na facebookowym fanpage’u pojawi się konkurs, gdzie będzie można wygrać kilka egzemplarzy książki (i audiobooka) Targuj się! Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, polubcie oszczędnicką stronę i bądźcie czujni! :).

Projekt książkowy:

1/52 Marta Sapała „Mniej. Intymny portret zakupowy polaków”
2/52 Suze Orman „Kobiety i finanse”
3/52 Gary Keller „Jedna rzecz”
4/52 Marcin Iwuć „Jak zadbać o własne finanse”
5/52 Maciej Samcik „Jak pomnażać oszczędności?”
6/52 William D. Danko, Thomas J. Stanley „Sekrety amerykańskich milionerów”
7/52 Maciej Dutko „Efekt tygrysa – puść swoją osobistą markę w ruch!”
8/52 Cathie Black „Zasady Cathie Black”
9/52 Sheryl Sandberg „Lean in. Włącz się do gry”
10/52 Joanna Malinowska-Parzydło „Jesteś marką”
11/52 John Amstrong „Jak myśleć mniej o pieniądzach”
12/52 Barbara Ehrenreich „Za grosze pracować i (nie)przeżyć”
13/52 Agnieszka Graff „Matka feministka”

Oszczędnicka