Ile kont oszczędnościowych można mieć w jednym banku?

W trakcie ostatniego darmowego wyzwania kilka razy przewinęło się pytanie, ile kont oszczędnościowych można mieć w jednym banku. Poszperałam więc w internecie, podzwoniłam na infolinię, powysyłałam kilkanaście maili i stworzyłam listę, która mam nadzieję, pomoże Wam podjąć decyzję o tym, gdzie ulokować swoje środki finansowe.

Oczywiście, korzystając jedynie z kont oszczędnościowych, nie zbudujemy fortuny, ale w kontekście funduszu awaryjnego, poduszki bezpieczeństwa i funduszu awaryjnego wcale nie o to nam chodzi. Chodzi o to, żeby pieniądze nie traciły mocno na wartości i były dla nas dostępne, gdy zaistnieje potrzeba ich użycia.

Zrobienie tej listy zajęło mi sporo czasu, ale dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Zaskoczyło mnie to, że w niektórych bankach można mieć tylko jedno konto oszczędnościowe, a w innych nie ma takiego produktu wcale! Poza tym jakość obsługi klienta była bardzo różna. W kilku bankach można się skontaktować z konsultantami także przez chat online, ale w niektórych jedyną opcją jest infolinia lub wizyta w placówce. Czas odpowiedzi na moje mailowe zapytanie wahał się od 30 minut do ponad 2 dni!

W większości przypadków, gdzie zaznaczona jest opcja „jedno konto”, można mieć jeden rachunek oszczędnościowy przypisany do konta podstawowego. Jeżeli mamy w tym samym banku konto osobiste także jako współwłaściciel, możemy mieć jeszcze jeden rachunek oszczędnościowy.

Wszystkie oprocentowania są podane w skali roku. Jeżeli nie zaznaczyłam inaczej, otworzenie konta oszczędnościowego wymaga posiadania konta osobistego.

Ile kont oszczędnościowych można mieć w poszczególnych bankach?

*Alior Bank (2)
Do rachunku Konto Jakże Osobiste domyślnie tworzone jest konto oszczędnościowe. Dla nowych klientów oprocentowanie 3%. Dodatkowo Konto Mocno Oszczędnościowe (2,7 % przez 4 miesiące).

*BGŻ Optima (1)
Tylko jedno konto Rachunek Smart (0,7%), ale bez obowiązku posiadania konta osobistego.

*BGŻ BNP Paribas (1)
Będąc posiadaczem Konto Optymalne (z premią 180 złotych do Żabki) można założyć tylko jedno Konto dobrze oszczędnościowe (0,5%).

*Citi Handlowy (2)
Posiadając Konto Internetowe Citi Priority można założyć jedno Konto Oszczędnościowe (0,8%) i jedno Konto SuperOszczędnościowe (1,5%).

*Credit Agricole (5)
Można założyć 5 Rachunków Oszczędzam (0,4%) – cztery z dzienną i jeden z kwartalną kapitalizacją odsetek. Dla nowych klientów istnieje opcja wyższego oprocentowania (2,5%) przez 4 miesiące od momentu otwarcia konta.

*Eurobank (2)
Do jednego konta można założyć dwa rachunki oszczędnościowe: Progres (0,9%-1,1%) oraz Ekstra Zysk (2,5% przez 3 miesiące, potem 0,65%).

*Getinbank (∞)
To jedyny bank, gdzie nie ma żadnych ograniczeń ilościowych. Wyjątek stanowią Celowe Konta Oszczędnościowe (0,85%), których można posiadać maksymalnie pięć.
Do konta osobistego Proste Zasady zakładane jest konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,5% przez 12 miesięcy. Dodatkowo można założyć Konto Oszczędnościowe (3,5% przez 5 miesięcy – potem 0,85%).

*Idea Bank (3)
Można posiadać 3 Konta Idealnie Proste (3,2% do końca marca – potem 1,1%). Bez konieczności zakładania konta osobistego.

ING (2)
Będąc posiadaczem konta osobistego można otworzyć dwa rachunki oszczędnościowe Otwarte Konto Oszczędnościowe (2,5% przez 4 miesiące, potem 0,7%).

*Inteligo (1)
Można posiadać jedno konto oszczędnościowe (0,6%-1,9%) otwierane w ramach konta osobistego.

*mBank (4+8)
Posiadając konto osobiste można założyć 4 rachunki oszczędnościowe (0,4%-0,7%).
Dodatkowo do rachunku podstawowego można skorzystać z konta Moje Cele i w ramach tego produktu ustawić do 8 celów oszczędnościowych (1%).

*Bank Millenium (2)
W ramach konta 360 można posiadać dwa rachunki Oszczędnościowe Profit (2,7% przez 3 miesiące potem 0,6%).

*Nest Bank (2)
Przy zakładaniu konta osobistego można aktywować podstawowe konto oszczędnościowe (2,25% przez dwa miesiące potem zmienne oprocentowanie). Można też otworzyć konto Nest Rodzinne Oszczędności z premią za regularne oszczędzanie (1,2%+premia za ilość dzieci;)).

*PKO BP (1)
W ramach Konta za zero można założyć jedno Konto Oszczędnościowe Plus (0,5%).

*PeKaO (1)
W ramach Konta Przekorzystnego można posiadać jedno konto oszczędnościowe (3% przez 6 miesięcy).

*Santander (2)
Dla posiadaczy konta Jakie Chcę jest możliwość otwarcia 2 kont oszczędnościowych: Konto Systematyczne (0,4% w podstawowej wersji, 1,5% w ramach automatycznego oszczędzania lub 2,7% w okresie promocyjnym) oraz Konto Max Oszczędnościowe (0,4% w podstawowej wersji, 2,5% w okresie promocyjnym na nowe środki do końca stycznia).

*T-mobile  (2)
Posiadając konto osobiste można założyć dwa rachunki oszczędnościowe (3% przez 3 miesiące, potem oprocentowanie zmienne).

*Toyota Bank (2)
Można posiadać dwa rachunki oszczędnościowe. Jeden podstawowy (0,4%-2%) i Indeksowane Konto Oszczędnościowe (WIBOR3M + 0,25%).

 

Jeżeli czegoś na liście brakuje, dajcie proszę znać!

Na moim instagramowym profilu zrobiłam wczoraj ankietę, ile kont oszczędnościowych posiadają moje Czytelniczki, z której wynika, że większość z Was ma tylko jeden taki rachunek. Ciekawi mnie, jak wtedy organizujecie swoje finanse. Trzymacie wtedy razem fundusz awaryjny, wydatków celowych i poduszkę bezpieczeństwa?

 

P.S. Będzie mi mega miło, jeśli poświęcicie mi 5 minut i odpowiecie na pytania z ankiety dotyczącej oszczędnickiego bloga:

P.P.S. Niektóre z polecanym produktów są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli założysz konto/lokatę za pośrednictwem takiego linka dostanę drobną prowizję. To w żadnym wypadku nie wpływa na koszt czy atrakcyjność oferty dla Ciebie, ale będzie dla mnie znakiem, że cenisz moją pracę.

Oszczędnicka