Budżet domowy w praktyce – finansowe podsumowanie sierpnia 2019

podsumowanie_miesiaca

Chyba pierwszy raz w życiu wakacje minęły mi tak szybko. Szczerze mówiąc, cały 2019 jest w ogóle dość dziwnym rokiem. Ale z rozmów ze znajomymi wynika, że sporo osób tak ma… Nie marudzę jednak i już przechodzę do meritum. Jak tam nasz sierpniowy budżet? Ano całkiem nieźle. Zakończyliśmy go na przyjemnym plusie, chociaż poszczególne kategorie wymagają poprawy ;).

 

Prezentowane tu wydatki, to koszty życia 4-osobowej rodziny. Mieszkamy w średniej wielkości mieście, w mieszkaniu rodziny (nie płacimy za wynajem, tylko czynsz i rachunki). Pracuję w mieście oddalonym o 70km, ale w biurze jestem tylko dwa razy w tygodniu, a Oszczędnicki do pracy chadza na piechotę. Junior ma ponad 4 lata, Najmłodszy 2 i apetyt jak mały wilczek. Nie mamy żadnych kredytów. Wydajemy mniej, niż zarabiamy (jednak jako że nie chcemy się dzielić dochodami, nie zdradzam, ile oszczędzamy).

 

Kategoria I – rzeczy najważniejsze i niezbędne

 

Tu wyjątkowo duża nadwyżka z uwagi na zwrot opłat za ogrzewanie. Niestety, od kiedy nasza spółdzielnia zlikwidowała podzielniki, te kwoty są znacznie niższe, niż kiedy każdy był rozliczany wedle zużycia. Ale dobre i to ;). Reszta rachunków w normie.

 

Zwiększyliśmy o 100 złotych planowane jedzeniowe wydatki (z uwagi na urodziny Najmłodszego), ale przekroczyliśmy tę kwotę o prawie 80 złotych. W kategorii „podstawowe” wszystkie rubryki „na minusie”. W końcu nie mieliśmy chęci (żeby nie napisać czasu) sprawdzić, co się dzieje z naszymi „chemicznymi” wydatkami. Wydaje mi się, że sporo wydawaliśmy na papier toaletowy ;P. Co się diametralnie zmieni, bo odkryliśmy szary papier z Biedronki… o tym papierze czytałam już nie raz w zirołejstowych grupach, ale zawsze mi się wydawało, że… „no bez przesady. nie będę korzystać z szarego, szorstkiego papieru”. Jednak ostatnio Oszczędnicki pomyślał, że w ramach ograniczania niepotrzebnego plastiku, moglibyśmy spróbować.  I jestem totalnie zaskoczona! Nie sądziłam, że będę kiedykolwiek pisać na tym blogu o papierze toaletowym :), ale serio polecam! Przede wszystkim dla Planety (ale „portfel” też skorzysta).

 

Junior bije rekordy niskich wydatków. Planowaliśmy kupić mu w sierpniu nowe buty, jednak wydatek przesunął się na wrzesień. Dzięki temu mamy ponad 130 złotych na plusie, ale przeznaczymy to na wrześniowe zakupy.

Czy kolejne dziecko jest tańsze w utrzymaniu?
Ile kosztuje wyprawka dla noworodka
Ile kosztuje dziecko? – podsumowanie drugiego roku
Ile kosztuje dziecko – podsumowanie kolejnego półrocza
Ile kosztuje dziecko – pierwszy rok życia
Ile kosztuje dziecko – pierwsze podsumowanie

 

Serio. Nie wiem, co mam napisać. „Bufor” ubraniowy delikatnie ruszony ;P.

Oszczędnicka szafa – część 1
Oszczędnicka szafa – część 2
Capsule wardrobe w ciąży – oszczędnicka szafa część 3
Jak odnaleźć swój styl – capsule wardrobe czyli oszczędnicka szafa w praktyce

 

W sierpniu wydatki chorobowe na niewielkim minusie. Ale przyznam się szczerze, że już nie pamiętam dlaczego.

 

No i znowu kończymy kategorię „transport” na minusie. Chociaż na szczęście nie tak dużym, jak w zeszłym miesiącu. Naprawami auta (dość stereotypowo) zajmuje się Oszczędnicki, więc nie mam pojęcia, dlaczego akurat w sierpniu trzeba było wymienić olej. I dlaczego nie można było tego zaplanować w budżecie… Pozostanie to dla mnie zagadką :P.

 

Kategoria II

 

W sierpniu byliśmy kilka nocy nad jeziorem, ale koszty wpisane w kategorii II, bo to nie nasz główny wyjazd, tylko taki dodatkowy. Mam nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów wypoczynku nad polskim morzem we wrześniu. Jeździmy tak od kilku lat i zawsze było pięknie i słonecznie. Oby dobra passa się utrzymała.

 

Kategoria „zachcianki” prawie 50 złotych na minusie i to na wszystkich frontach. W sierpniu odstawiłam Najmłodszego od piersi i w końcu! mogę znowu pić wino! z czego niezywkle się cieszę ;).

 

Sierpnień zakończyliśmy na bardzo przyjemnym plusie. Pamiętajcie proszę, że dzielę się z Wami tylko częścią naszego budżetu. Prawidłowo skonstruowany budżet powinien mieć jeszcze kategorię „Oszczędności/Inwestycje” i ewentualnie 'Kredyty”.

A jak tam Wasze sierpniowe budżety?

 

Oszczędnicka