Oszczędzanie – od czego zacząć?

Od czego zacząć oszczędzanie? Czy można oszczędzać nawet przy niskich zarobkach? W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć moje pomysły, które pomogą Ci zacząć oszczędzać.

Zanim jednak zacznę, chciałabym zaznaczyć, że absolutnie nie twierdzę, że oszczędzanie powinno być celem samym w sobie. Wprawdzie uważam, że jest ważniejsze niż zarabianie. Chociaż ważniejsze, to być może złe słowo. Pierwsze. Oszczędzanie i mądre zarządzanie swoimi finansami powinno być pierwszym krokiem. A dopiero potem można się zabierać za zwiększanie zarobków.

 

Bo… nieważne ile zarabiamy, ważne, ile pieniędzy nam zostaje.

 

 

Oszczędzanie – od czego zacząć?

 

Przede wszystkim od decyzji, że to Ty zarządzasz swoimi pieniędzmi, a nie one Tobą. Oczywiście nie od razu Kraków zbudowano i nie ma co liczyć na spektakularne efekty już następnego dnia, ale… krok po kroczku dotrzesz do celu ;).

 

1. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne

Zastanów się, co faktycznie jest dla Ciebie ważne. Co wypływa z Twojego serca, a nie to do czego dążysz, bo ktoś kiedyś Ci tak powiedział. Albo ktoś inny od Ciebie czegoś oczekuje. Albo wydaje Ci się, że ktoś czegoś od Ciebie oczekuje. Pomyśl, co jest ważne dla Ciebie i żyj według tych wartości.

Oszczędzanie, czy też mądre zarządzanie swoimi finansami to decyzje, gdzie ograniczasz swoje wydatki, a gdzie swoje pieniądze wydajesz.

 

2. Spisuj wydatki, a potem stwórz realistyczny budżet.

Jeśli teraz się skrzywiłaś, to mam nadzieję, że niebawem na słowo „budżet” będziesz się już tylko uśmiechać. Dlatego, że odkryjesz jego moc! To prawda na początku spisywanie wydatków może być męczące i wymagać większej dyscypliny. Ale wcale nie musisz spisywać wszystkiego ręcznie na kartce papieru. Jest bardzo wiele możliwości planowania i monitorowania swojego budżet. (Cały październik poświęcę temu tematowi).

Zerknij do wcześniejszych wpisów:
Jak stworzyć budżet domowy – prosta instrukcja
Gdzie najlepiej prowadzić budżet domowy?
Jak automatycznie spisywać wydatki
Budżety Czytelniczek
Nasze finansaowe podsumowania miesiąca

Oprócz cyklu artykułów o budżecie w październiku, odbędzie się też darmowe wyzwanie „podstawy domowego budżetu” w oszczędnickiej grupie na facebooku. A pod koniec października ukaże się e-book o budżecie. O tym, jak budżet stworzyć, jak radzić sobie z problemami, gdzie go prowadzić (opis wszystkich możliwych sposobów łącznie z aplikacjami) oraz realne budżety Czytelniczek z moim komentarzem. Jeśli jesteś zainteresowana, zapisz się na listę oczekujących.

3. Poszukaj bezbolesnych oszczędności

Kiedy ustalisz, co jest dla Ciebie ważne, będziesz wiedziała, gdzie możesz bez przeszkód ciąć koszty.

Zastanów się, czy wszystkie wydatki, które ponosisz, są potrzebne. Czy nie przepłacasz za jakieś usługi? Może możesz zmienić operatora telefonu/internetu, dostawcę energii etc. Czy potrzebujesz codziennie pić kawę na mieście? Czy faktycznie korzystasz z członkostw, które opłacasz (za siłownię, basen etc.)?

W ogromnej ilości przypadków samo krytyczne przyjrzenie się swoim wydatkom otwiera oczy.

 

4. Uporządkuj swój dom.

To często pomijany, a jakże ważny element. Nie da się opanować swoich finansów, kiedy dookoła panuje chaos. Jeśli czujesz, że nie ogarniasz rzeczywistości i większość rzeczy wymyka ci się spod kontroli, to dodawanie kolejnych punktów do listy rzeczy do zrobienia tylko pogorszy sytuację.

Przyjrzyj się krytycznie swojemu domowemu życiu. Co jest największym siedliskiem chaosu?  Piętrzące się stosy papierów?  Ubrania wysypujące się z szafy? Zalegające produkty spożywcze z przekroczoną datą ważności? Kosz na pranie, który nie ma dna? Brak organizacji?

Sprawdź, czy faktycznie przeznaczasz swój czas na to, co dla ciebie ważne. Spędzasz czas z bliskimi osobami? Masz czas na odpoczynek i sen? Jeśli czujesz się przytłoczona, potrzebujesz ostrych cięć. Zrezygnuj z niektórych zobowiązań i nie bierz na siebie nowych. Na początku to może być trudne, ale życie w ciągłym pędzie nikomu nie służy.

 

Pamiętaj, liczą się małe, ale regularne zmiany. 

 

5. Ustal krótko i długo terminowe cele.

Zdefiniowany cel to podstawa! Nie da się efektywnie kroczyć ku przyszłości, mając przed sobą mgliste wytyczne. Poświęć czas na zastanowienie się (i spisanie) od 3 do 5 dużych finansowych celów. W perspektywie  ok.2-3 lat (ale mogą być dłuższe lub odrobinę krótsze :P).

Masz już wyznaczone cele? To świetnie! Jednak takie „duże” cele zazwyczaj wyglądają dość groźnie i nie zachęcają do realizacji. Jak się za nie zabrać? Podzielić na mniejsze (lub dużo mniejsze), osiągalne w krótkim czasie kawałki. Małe zwycięstwa motywują do dalszej pracy i utwierdzają w tym, że obrałaś dobrą drogę. Na przykład, jeśli jednym z twoich celów jest spłacenie zadłużenia na karcie kredytowej w wysokości 3 tysięcy złotych w ciągu roku. To ustal sobie miesięczne albo nawet tygodniowe transze do spłaty. Czyli 250 zł miesięcznie lub  niewiele ponad 57 zł tygodniowo. A to już wygląda dużo lepiej i wpływa pozytywnie na morale, prawda?

 

Oszczędzanie sprawia, że przestajemy być niewolnikami pieniędzy, których nie mamy.

 

6. Nie porównuj się z innymi.

Złota zasada, którą powinnaś kierować się we wszystkim, co robisz w życiu (nie tylko przy sprawach finansowych). Nie przejmuj się tym, co pomyślą lub powiedzą inni. To twoje pieniądze, twoje życie, twoje bezpieczeństwo. Nie ma przecież na świecie dwóch osób/rodzin w tej samej sytuacji. Mamy różne potrzeby, cele, marzenia etc. Rzecz jasna inspiruj się rozwiązaniami, ale pamiętaj, że to, co działa u innych, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie.

 

Co sądzisz o tych zasadach? Który punkt był dla Ciebie najważniejszy na początku? A może masz jeszcze jakieś propozycje dla osób, które dopiero zaczynają?

 

P.S. Czy wiesz, że napisałam książkę o tym, jak uporządkować swoje domowe finanse?
Zeszyt ćwiczeń, w którym znajdziesz 52 sprawdzone i przetestowane zadania. Jedno na każdy tydzień roku, żebyś bez pośpiechu i słomianego zapału mogła uporządkować swoje finanse. Do większości zadań dołączone są specjalne arkusze, które ułatwią ich wykonywanie. Nauczysz się mądrze oszczędzać, organizować wydatki, zwiększać dochody i świadomie wydawać swoje pieniądze. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij TUTAJ

 

Oszczędnicka