Co to jest poduszka bezpieczeństwa?

Co to jest poduszka bezpieczeństwa? Czy każdy jej potrzebuje? Jak dużo pieniędzy powinno się zgromadzić na ten cel?

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule ;).Wpis jest częścią serii Elementarz finansowy – czyli finanse od „totalnych podstaw”
1. Jedna zasada, która uzdrowi Twoje finanse
2. Co to jest fundusz awaryjny? Po co mi to?


Co to jest poduszka bezpieczeństwa?

Można sie spotkać z różnymi wyjaśnieniami w źródłach internetowych czy literaturze, bo… część osób za poduszkę bezpieczeństwa uważa wszystkie fundusze typu: awaryjny, wydatków nieregularnych, bezpieczeństwa i jeszcze inne…

Ale ja poduszka bezpieczeństwa mówię na fundusz, który ma nam zapewnić bezpieczeństwo właśnie, w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, ale większych niż ta wiecznie przytaczana zepsuta pralka, na którą jest fundusz awaryjny. Czyli na przykład w przypadku straty pracy lub innych zdarzeń losowych (ciężkiej choroby czy jeszcze jakiejś innej sytuacji…).

 

Ile pieniędzy trzeba odłożyć na poduszkę bezpieczeństwa?

Niektórzy eksperci radzą, żeby taki fundusz wynosił równowartość od 3 do 12-miesięcznych wydatków… jednak ja uważam, że nie musi to być taka sama kwota, wystarczy ok 80%-90% (bo przecież w przypadku np. utraty pracy część wydatków można odłożyć czy z nich zrezygnować). I jestem przekonana, że na początek 3 miesiące w zupełności wystarczą.

 

Jak się za to zabrać?

Trzeba wyliczyć sobie, ile pieniędzy będziemy potrzebować. Następnie zastanowić się, ile miesięcznie możemy na ten cel odkładać już teraz. Potem z jakich wydatków moglibyśmy zrezygnować (lub zmodyfikować), żeby zyskać dodatkowe środki. Można też oczywiście pomyśleć o jakimś dodatkowych źródle dochodu (chociażby tymczasowym czy jednorazowym). Warto też postanowić sobie, że z każdej podwyżki część pieniędzy będziemy przeznaczać na bieżące potrzeby, a resztę na właśnie takie cele, jak poduszka bezpieczeństwa (czy inne cele oszczędnościowe/inwestycyjne).

Bardzo ważne też, żeby tych pieniędzy nie trzymać w bardzo łatwo dostępnych miejscach. I żeby ich nigdzie nie inwestować! To mają być szybko (choć nie tak łatwo, żeby nie kusiło) dostępne pieniądze, ale ulokowane w bezpiecznym miejscu. Gdzie trzymać oszczędności?

Wiem, że początkowo taka kwota może wydawać się nieosiągalna. Ale nikt nie mówi, że trzeba zebrać te pieniądze w dwa miesiące. To raczej mało prawdopodobne i osiągalne dla garstki ludzi.

Nie ustalaj sobie też za wysokich składek miesięcznych, żeby nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla Twojego budżetu. Tak jak z wszystkimi finansowymi działaniami, muszą być skrojone na Twoją miarę.

 

Wersja audio – plus minus 🙂

Odcinek 5. Poduszka bezpieczeństwa

Podcast Pogadajmy o pieniądzach
Odcinek 1. Jedna zasada, która odmieni Twoje finanse
Odcienk 2. Wywiad z Agnieszką Skupieńską
Odcinek 3. Co to jest fundusz awaryjny?
Odcinek 4. Niefinansowy wkład do budżetu. Wywiad z Olgą Luterek


A jak to jest u Was? Macie poduszkę bezpieczeństwa musiałyście_liście kiedyś z niej skorzystać? A może dopiero zaczynacie ją tworzyć? Co jest największym problemem?

P.S. Co jakiś czas pytacie, kiedy będzie można kupić papierową wersję książki „Finanse domowe krok po kroku”… Noo to melduję, że wrzuciłam właśnie do sklepu Świąteczny pakiet finansowy – książka papierowa + e-book (w cenie książki papierowej). Zostało 28 sztuk.

Nie wierzę w szybkie i bezbolesne rozwiązania na zarobienie milionów.
Jestem za to przekonana, że zarządzanie domowymi finansami wcale nie jest takie trudne, jak to się niektórym wydaje :). O tym właśnie jest ta książka, o małych krokach, które sprawią, że  zarządzanie budżetem domowym już nigdy nie będzie dla Ciebie trudne.
Znasz koncepcję “zjedz słonia po kawałku”? Chodzi o to, żeby nie zabierać się za duże zadania “na raz”, bo wtedy łatwo o zniechęcenie i frustracje. Dlatego trzeba olbrzyma podzielić i ze smakiem zajadać kolejne kawałki.

Co w niej znajdziesz?
52 sprawdzone i przetestowane zadania. Jedno na każdy tydzień roku, żebyś bez pośpiechu i słomianego zapału mogła uporządkować swoje finanse. Do większości zadań dołączone są specjalne arkusze, które ułatwią ich wykonywanie. Nauczysz się mądrze oszczędzać, organizować wydatki, zwiększać dochody i świadomie wydawać swoje pieniądze.
Oszczędnicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.