Co to jest fundusz awaryjny? Po co mi to?

Co to jest fundusz awaryjny? Po co mi to w ogóle? Kiedy z niego korzystać?

Jeśli zastanawiałaś się kiedyś nad którymś z powyższych pytań, to dobrze trafiłaś. Bo w dzisiejszym artykule z serii „Elementarz finansowy” opowiem właśnie o tym, czym jest fundusz awaryjny. I dlaczego warto go mieć.

Cykl Elementarz finansowy to seria wpisów o totalnych podstawach finansowych. Wszystko rozłożone na czynniki pierwsze i łatwo przystępne ;).

Co to jest fundusz awaryjny?

Fundusz awaryjny to kwota, która pomaga uwolnić się od codziennej niepewności. Sprawia, że jeśli zepsuje się na przykład pralka, wydarzy się coś nieprzewidzianego… to nie trzeba się martwić – skąd wziąć pieniądze, tylko można sięgnąć właśnie po środki zgromadzone w funduszu awaryjnym.

Ile powinien wynosić taki fundusz?

To zależy… od  indywidualnej sytuacji życiowej, ale w większości przypadków można założyć, że 1000 złotych.

Gdzie trzymać te pieniądze?

Jeśli obawiasz się, że będziesz korzystać ze środków zgromadzonych na funduszu w „nieodpowiednich celach”, to warto założyć sobie jakieś osobne konto, do którego dostęp będzie choć odrobinę utrudniony. Warto też zastanowić się zawczasu, co może być taką sytuacją awaryjną, żeby nie ruszać tych pieniędzy co miesiąc, bo np. rozjeżdża nam się budżet.

Wersja audio – plus minus :).

Podcast Pogadajmy o pieniądzach
Odcinek 1. Jedna zasada, która odmieni Twoje finanse
Odcienk 2. Wywiad z Agnieszką Skupieńską

Czy każdy MUSI mieć fundusz awaryjny?

Być może Was zdziwię, ale uważam, że nie… 😉 Jeśli w regularnym budżecie domowym 1000 złotych nie sprawia ogromnego rozjazdu… pod takim względem, że bez problemu można ten miesięczny budżet tak przeorganizować, że bez większych strat ująć go w rozpisce… No to wtedy faktycznie może nie ma potrzeby trzymać ten 1000 złotych na osobnym koncie. Ale tylko w takim przypadku.

 

A jak to jest u Was? Macie fundusz awaryjny? Czy trudno było Wam go zebrać?

Cykl Elementarz finansowy:
Jedna zasada, która uzdrowi Twoje finanse

P.S. Jeśli macie jakieś propozycje dotyczące kolejnych tematów w tym cyklu – piszcie na FCB, insta albo na alicja@oszczednicka.pl

Oszczędnicka