Wartość netto – co to jest i po co mam to obliczać

Wartość netto - porachunki osobiste

Co to jest wartość netto? Co nam daje i w jakim celu warto ją obliczać?

O co chodzi?!

Szczerze mówiąc, jest to kalka przeniesiona z języka angielskiego. I być może dlatego tak dziwnie brzmi po polsku. Ale niezależnie od tego, jak brzmi… jest bardzo przydatna.

Wartość netto, mówi nam na dobrą sprawę, w jakim jesteśmy miejscu na naszej finansowej drodze. Obliczamy ją, odejmując od wartości naszego majątku (np. mieszkania, samochodu, innych wartościowych i możliwych do hipotetycznego sprzedania rzeczy) nasze zobowiązania (wszelkie kredyty i pożyczki).

Jeśli wynik jest dodatni, to świetnie! Teraz będziemy dążyć do tego, żeby był jak najwyższy. Jeśli jednak kwota z powyższego równania jest ujemna, to znak, że mamy przed sobą trochę pracy z porządkowaniem naszych finansów.

Na stronie porachunkiosobiste.pl możecie pobrać kalkulator wartości netto. Chociaż oczywiście można też sobie to policzyć zwyczajnie na kartce.

Wysokość wartości netto jest też ściśle związana z naszym wieku. W miarę upływu lat kumulujemy oszczędności i dobra doczesne (a przynajmniej tak powinni być – do pewnego stopnia oczywiście). I czymś naturalnym jest, że małżeństwo 50-latków statystycznie będzie miało znacznie większą wartość netto niż np. student lub młode małżeństwo z dzieckiem.

Jeśli wolicie słuchać (i oglądać, jak ktoś mówi :P) zerknijcie na odcinek na kanale Porachunki Osobiste. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, co to za projekt.

Najważniejsze

Pamiętajcie! Wartość netto nie świadczy o naszej wartości. To tylko punkt odniesienia, który pomaga nam sprawdzać, czy nasze finanse „idą w dobrym kierunku”.

Warto sprawdzać tę kwotę co jakiś czas i weryfikować czy rośnie, czy maleje. Ale trzeba pamiętać też o tym, że niewielkie (chociaż w niektórych przypadkach większe) zmiany są normalne. Kiedy na przykład zbieramy środki na wakacje i policzymy sobie wartość przed i po… To oczywiste jest, że będzie niższa. Ale najważniejszy jest ogólny trend. W jaki sposób zmienia się np. co rok.

Mam nadzieję, że wpis był dla Was przydatny i że przekonałam Was, żeby obliczać swoją wartość netto :).
Dalej nie naprawiłam tego problemu z disqus… ale w razie potrzeby jestem dostępna na facebooku i instagramie.

 

Oszczędnicka

2 Comments

  1. wyliczenie wartości netto to punkt według mnie obowiązkowy, jak zabieramy się za porządki w finansach domowych. U mnie na szczęście wyszła na plus, chociaż jak uda się nieco podpłacić hipotekę, to na pewno kwota wartości netto będzie się prezentować lepiej. Aczkolwiek już delikatnie urosła jak przed czasem zamknąłem kredyt gotówkowy 🙂 .

    To prosty i przydatny wskaźnik oceny naszej sytuacji finansowej i dobry punkt wyjścia do jej polepszania.

  2. Ja to mam wrażenie, że u mnie wartość netto z roku na rok jest coraz mniejsza, a to przez to ze coraz więcej wydaje, a niestety zarobki ciągle w miejscu lub minimalne podwyżki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.