Wartość netto – co to jest i po co mam to obliczać

Wartość netto - porachunki osobiste

Co to jest wartość netto? Co nam daje i w jakim celu warto ją obliczać?

O co chodzi?!

Szczerze mówiąc, jest to kalka przeniesiona z języka angielskiego. I być może dlatego tak dziwnie brzmi po polsku. Ale niezależnie od tego, jak brzmi… jest bardzo przydatna.

Wartość netto, mówi nam na dobrą sprawę, w jakim jesteśmy miejscu na naszej finansowej drodze. Obliczamy ją, odejmując od wartości naszego majątku (np. mieszkania, samochodu, innych wartościowych i możliwych do hipotetycznego sprzedania rzeczy) nasze zobowiązania (wszelkie kredyty i pożyczki).

Jeśli wynik jest dodatni, to świetnie! Teraz będziemy dążyć do tego, żeby był jak najwyższy. Jeśli jednak kwota z powyższego równania jest ujemna, to znak, że mamy przed sobą trochę pracy z porządkowaniem naszych finansów.

Na stronie porachunkiosobiste.pl możecie pobrać kalkulator wartości netto. Chociaż oczywiście można też sobie to policzyć zwyczajnie na kartce.

Wysokość wartości netto jest też ściśle związana z naszym wieku. W miarę upływu lat kumulujemy oszczędności i dobra doczesne (a przynajmniej tak powinni być – do pewnego stopnia oczywiście). I czymś naturalnym jest, że małżeństwo 50-latków statystycznie będzie miało znacznie większą wartość netto niż np. student lub młode małżeństwo z dzieckiem.

Jeśli wolicie słuchać (i oglądać, jak ktoś mówi :P) zerknijcie na odcinek na kanale Porachunki Osobiste. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, co to za projekt.

Najważniejsze

Pamiętajcie! Wartość netto nie świadczy o naszej wartości. To tylko punkt odniesienia, który pomaga nam sprawdzać, czy nasze finanse „idą w dobrym kierunku”.

Warto sprawdzać tę kwotę co jakiś czas i weryfikować czy rośnie, czy maleje. Ale trzeba pamiętać też o tym, że niewielkie (chociaż w niektórych przypadkach większe) zmiany są normalne. Kiedy na przykład zbieramy środki na wakacje i policzymy sobie wartość przed i po… To oczywiste jest, że będzie niższa. Ale najważniejszy jest ogólny trend. W jaki sposób zmienia się np. co rok.

Mam nadzieję, że wpis był dla Was przydatny i że przekonałam Was, żeby obliczać swoją wartość netto :).
Dalej nie naprawiłam tego problemu z disqus… ale w razie potrzeby jestem dostępna na facebooku i instagramie.

 

Oszczędnicka

One Comment

  1. Ja to mam wrażenie, że u mnie wartość netto z roku na rok jest coraz mniejsza, a to przez to ze coraz więcej wydaje, a niestety zarobki ciągle w miejscu lub minimalne podwyżki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.