Budżet domowy w praktyce – finansowe podsumowanie kwietnia 2019

podsumowanie_miesiaca

Wiem, wiem, że czekaliście na ten wpis już długo, ale przyznam Wam się szczerze, że zupełnie nie mogę się odnaleźć w tym nowym widoku wordpressa… I nie to, że nie lubię nowości. Po prostu dużo trudniej mi się po nim porusza, a co za tym idzie, źle pisze teksty (chociaż pewnie w zamyśle miało być łatwiej). Plus intensywny okres w pracy i sprzedaż ebooka Zdrowo i szybko. Gotuj z Oszczędnicką (promocyjna cena tylko do poniedziałku 13.05) i z pierwszej środy miesiąca zrobił się drugi piątek ;).

W kwietniu totalnie popłynęliśmy z wydatkami samochodowymi. Po czasie okazało się, że część z nich była zupełnie niepotrzebna… ale nie sposób wszystkiego przewidzieć.

Prezentowane tu wydatki, to koszty życia 4-osobowej rodziny. Mieszkamy w średniej wielkości mieście, w mieszkaniu rodziny (nie płacimy za wynajem, tylko czynsz i rachunki). Pracuję w mieście oddalonym o 70km, ale w biurze jestem tylko dwa razy w tygodniu, a Oszczędnicki do pracy chadza na piechotę. Junior ma 4 lata, Nowy Obywatel 1,5 roku i apetyt jak mały wilczek. Nie mamy żadnych kredytów. Wydajemy mniej, niż zarabiamy (jednak jako że nie chcemy się dzielić dochodami, nie zdradzam, ile oszczędzamy).

Kategoria I – rzeczy najważniejsze i niezbędne

Wydatki rachunkowe na optymalnym poziomie. Nie planujemu póki co żadnych zmian.

Po marcowym budżecie postanowiliśmy się przyjrzeć wydatkom jedzeniowym, ale jak widać, skończyliśmy kwiecień na sporym plusie.
Za to kategoria „chemia” kolejny raz przekroczona. Właśnie sprawdzmy, dlaczego tak jest.

Jeśli jeszcze nie macie e-booka Zdrowo i szybko. Gotuj z Oszczędnicką to przypominam, że promocyjna cena obowiązuje tylko do 13.05. Jest też opcja pakietu kulinarnego (czyli e-book i roczny planer posiłków do druku).

Jestem niezwykle miło zaskoczona, bo bez żadnych nakładów na reklamę sprzedało się już kilkaset egzemplarzy! A informacja zwrotna przeszła moje najśmielsze oczekiwania!

Gosia napisała tak:
„O żesz, ale to jest dobra książka. Serio, naprawdę mega dobra. Super jest wstęp o planowaniu i super, że od razu podajesz, jak co się gotuje. Jeszcze nie doszłam do przepisów, ale jestem w szoku, jak dobra to jest książka”.

Dokładny spis treści możecie sprawdzić na stronie, ale przypomnę tylko, że podzielona jest na dwie części. Poradnikową (gdzie poruszam takie tematy, jak: zdrowie, planowanie, zakupy, przygotowanie, pieniądze, marnowanie, problemy z planowaniem i zdrową dietą, kalendarz sezonowy warzyw i owoców) oraz z przepisami (gdzie znajdziecie niemal 100 szybkich i prostych wegańskich przepisów).

45 pomysłów jak oszczędzać na jedzeniu
Ile kosztuje wegańskie jedzenie?
Ile wydajemy na jedzenie?

W kategorii dziecięcej spory plus, ale to „zasługa” miesięcznej nieobecności Najmłodszego w marcu. Od tego pobytu w szpitalu w lutym ciągle choruje ;(. Pamiętam, jak rok czy dwa lata temu pytałyście, jak to robimy, że Junior tak mało choruje. Wtedy wydawało mi się, że to dzięki nieprzetworzonej żywności, warzywom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Ale jak widać, to nie zawsze działa. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzą szpitalne paskudztwa ;(.
Mamy nadzieję, że nadchodzące miesiące będą dla Najmłodszego łaskawsze i w końcu jego odporność powróci ;).

Czy kolejne dziecko jest tańsze w utrzymaniu?
Ile kosztuje wyprawka dla noworodka
Ile kosztuje dziecko? – podsumowanie drugiego roku
Ile kosztuje dziecko – podsumowanie kolejnego półrocza
Ile kosztuje dziecko – pierwszy rok życia
Ile kosztuje dziecko – pierwsze podsumowanie

W kwietniu w końcu znowu zajęłam się swoją garderobą, ale jeszcze powolutku. Na razie kupiłam tylko spodnie i trampki (obie rzeczy w mega promocjach). Cały czas nie mogę się zdecydować, „którą drogę obrać”, jeśli chodzi o styl. Ciągnie mnie do dwóch (według mnie przeciwstawnych) nurtów… Mam plan o tym napisać, w kolejnym wpisie z serii oszczędnicka szafa, ale nie wiem, kiedy znajdę na to czas..

Oszczędnicka szafa – część 1
Oszczędnicka szafa – część 2
Capsule wardrobe w ciąży – oszczędnicka szafa część 3
Jak odnaleźć swój styl – capsule wardrobe czyli oszczędnicka szafa w praktyce

W zeszłym miesiącu miałam nadzieję na ustabilizowanie się wydatków w tej kategorii, ale niestety od czasu wyjścia Najmłodszego ze szpitala jest niemal nieustannie chory ;(.

Nie planowaliśmy żadnych wydatków samochodowych, a wyszły prawie dwa tysiące… Coś nam stukało w oponach i Oszczędnicki kupił nowe. Jednak okazało się, że to nie opony, tylko łożysko ;). Więc zupełnie bez sensu kupiliśmy te nowe opony… ale po raz kolejny widać, jak dobrze mieć fundusz awaryjny ;).

Kategoria II

W obu kategoriach mamy fajną nadwyżkę, która przydała się na te nieprzewidziane samochodowe wydatki.

Miesiąc zamknęliśmy na sporym minusie, ale nie planowaliśmy, że coś nam będzie w aucie stukać ;P. Ale jak widzicie, to wcale nie oznacza, że budżet był źle skonstruowany. Pamiętajcie o tym w chwilach frustracji, że wszystko się Wam rozjeżdża. Chodzi o to, żeby po prostu mieć nad tym kontrolę i świadomość tego, co się dzieje z naszymi/Waszymi pieniędzmi.

A jak tam Wasze kwietniowe budżety?

P.S. Pamiętajcie, że e-book Zdrowo i szybko. Gotuj z Oszczędnicką w promocyjnej cenie jedynie do 13.05.

Nie jest to jednak zwykła książka kucharska. To inspiracja do zmiany. Drogowskaz i skarbnica inspiracji ze zdrowymi, szybkimi i tanimi wegańskimi przepisami.
Książka podzielona jest na dwie części. Oprócz niemal stu wegańskich przepisów znajdziesz w niej pomysły na rozwiązanie problemów z planowaniem i przekonaniem do swoich dań niejadków, a nawet zagorzałych wyznawców wyłącznie mięsnych posiłków. A także sposoby na mądre oszczędzanie w kuchni – nie tylko pieniędzy, ale też czasu

Oszczędnicka