Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 51

10

Wiem, że ostatnio ciągle tylko piszę, że nie mogę uwierzyć, że to już prawie koniec wyzwania (zostało tylko jedno zadanie!!), ale naprawdę nie mogę w to uwierzyć ;). Ani w to, że książka powinna niebawem pojawić się u mnie w domu (bo byłam już bliska rozpaczy po tych wszystkich poprawkach, składach i pomyłkach). Udało mi się zwolnić  i biorąc przykład z Natalii, nie będę zostawać w pracy po godzinach w ostatnim tygodniu przed Świętami!

Ale czas wrócić do zadania, ciekawa jestem czy domyślasz się dzisiejszego tematu. Przecież chyba wszystko zostało już poruszone… :).

 

Przez czas trwania kursu cały czas troszczyłyśmy się o swoje finanse (to zrozumiałe, bo przecież tytuł wyzwania brzmi Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie). Jeśli zrobiłaś wszystkie wcześniejsze ćwiczenia, to powinnaś mieć już porządek w tym obszarze swojego życia (lub być na dobrej do tego drodze). Dlatego dzisiaj nadszedł czas na zatroszczenie się o innych. Tych, którzy są w gorszej sytuacji finansowej, niż Ty, dotknięci ciężką chorobą lub wykluczeni społecznie. Albo pomoc tym, którzy walczą w słusznej sprawie.

Często spotykam się z argumentem, „jak będę miała więcej pieniędzy, to na pewno część będę przekazywać na cele charytatywne”. Widzisz tu analogię do wymówki, żeby nie oszczędzać? A przecież nieważne, jaką sumę przekażesz. Kropla drąży skałę. Jeśli przekażesz 1 zł, kwotę, która wydaje się śmiesznie mała… i to samo zrobią np. mieszkańcy średniej wielkości miasteczka… to będzie to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Ale jeśli wszyscy pomyślą, co zmieni moja złotówka… No cóż, to wtedy faktycznie nic się nie zmieni.

Dodatkowo takie darowizny można odliczyć od dochodu (pisałam o tym w zadaniu 10):

Ulgi odliczane od dochodu
Suma wszystkich darowizn w roku podatkowym nie może przekroczyć wartości 6% dochodu podatnika.
[..]
b) organizacje pożytku publicznego
Darowiznę (do 6% dochodu podatnika) możesz przekazać na tę samą organizację, na której rzecz przekazujesz 1% podatku. (Kwot tych nie sumujemy ze sobą i rozliczamy je oddzielnie).
W razie kontroli potrzebny będzie dowód wpłaty na rachunek obdarowanego (w przypadku pieniędzy) lub dowód z danymi: darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem o jej przyjęciu (w przypadku innej darowizny).

My w tym roku przekazaliśmy pieniądze dla Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga m.in. uciekinierom z Aleppo. Jeśli też chcesz ich wesprzeć, więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Tydzień 51: Pomagaj innym/udzielaj się charytatywnie

Czy przekazujesz jakąś część (nawet najmniejszą) na cele charytatywne? A może pomagasz w inny sposób? Na przykład ofiarowując swój czas?


Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie? – zapisz się na newsletter. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie
[mc4wp_form]
Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka