Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 10

10

Mam nadzieję, że jesteś w tak świetnym nastroju po ostatnich rozrywkowych zadaniach, że dzisiejsze Ci go nie popsuje 🙂 Wprawdzie do maja jest jeszcze trochę czasu, ale z drugiej strony lepiej uporać się z tym wcześniej. O czym mowa? Rzecz jasna o PIT-ach 🙂 Zapewne po otrzymaniu odpowiednich dokumentów od pracodawcy, odłożyłaś je na półkę, myśląc „później to zrobię”. Nie ma co odwlekać tego do ostatniej chwili. Zabierz się za to w tym tygodniu!

 

Żeby wszystko uporządkować, przygotowałam dla Ciebie rozpiskę ulg, z których możesz skorzystać. Kwotę odliczeń należy wpisać w deklarację roczną. Natomiast szczegóły wszelkich odliczeń należy umieścić w załączniku PIT/O.
Pamiętaj, że do PIT-u nie musisz załączać ŻADNEJ dokumentacji. Masz ją tylko trzymać (w bezpiecznym miejscu) w razie kontroli.

Ulgi odliczane od dochodu
 1. Darowizny 
  Suma wszystkich darowizn w roku podatkowym nie może przekroczyć wartości 6% dochodu podatnika.
  a) krew (i osocze)
  Litr oddanej krwi (osocza) przelicza się na ulgę w wysokości 130 zł. W przypadku krwiodawstwa mężczyźni mogą liczyć na maksymalną ulgę w wysokości 351 zł, natomiast kobiety w wysokości 234 zł. Jeśli chodzi o osocze, to odliczenie może wynieść nawet 2550 zł.
  W razie kontroli potrzebne będzie zaświadczenie jednostki krwiodawstwa o ilości oddanej krwi.
  b) organizacje pożytku publicznego
  Darowiznę (do 6% dochodu podatnika) możesz przekazać na tę samą organizację, na rzecz której przekazujesz 1% podatku. (Kwot tych nie sumujemy ze sobą i rozliczamy je oddzielnie).
  W razie kontroli potrzebny będzie dowód wpłaty na rachunek obdarowanego (w przypadku pieniędzy) lub dowód z danymi: darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem o jej przyjęciu (w przypadku innej darowizny).
  c) na cele kościelne (na cele kultu religijnego lub charytatywno-opiekuńcze)
  W razie kontroli potrzebny będzie dowód wpłaty na rachunek obdarowanego (w przypadku pieniędzy) lub dowód z danymi: darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem o jej przyjęciu (w przypadku innej darowizny).
 2. Internet
  Z tej ulgi możesz skorzystać WYŁĄCZNIE przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Jeżeli wykorzystasz ją, rozliczając się za 2015 rok, będziesz mogła odliczyć ulgę internetową jeszcze w przyszłym roku. Maksymalnie można odliczyć 760 zł.
  W razie kontroli potrzebny będzie dowód faktycznego poniesienia wydatku, wskazujący: kto, komu, ile zapłacił za Internet w 2015 r.
 3. Emerytura (IKZE)
  Odliczenie kwot wpłacanych na indywidualne konto zabezpieczenia społecznegoMożesz skorzystać z tej ulgi, jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, podatku liniowego lub w formie ryczałtu. W roku 2015 odliczane wpłaty nie mogą przekroczyć 4 750,80 zł.
  W razie kontroli potrzebne będzie dowody wpłat na rzecz IKZE wskazujące kto, kiedy, komu ile i za co zapłacił.

 

Ulgi odliczane od podatku
 1. Prorodzinna
  W zeznaniu musisz podać liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci.
  W razie kontroli potrzebny będzie odpis aktu urodzenia lub zaświadczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka lub o ustaleniu rodziny zastępczej; zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

 

Liczba dzieci uprawnionych
do ulgi:
JESTEŚ:
Singielką, rozwódką, wdową,
(w związku małżeńskim
TYLKO przez część roku):
Małżonką przez cały rok:
1 dziecko Dochody < lub = 56.000 zł Łączne dochody < lub = 112.000 zł
92,67 zł ulgi/mc
Dochody > 56.000 zł Łączne dochody > 112.000 zł
0 zł ulgi
2 dzieci Pierwsze dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Drugie dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
3 dzieci Pierwsze dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Drugie dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Trzecie dziecko 166,67 zł/mc 2000,04 zł/rok
4 dzieci Pierwsze dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Drugie dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Trzecie dziecko 166,67 zł/mc 2000,04 zł/rok
Czwarte dziecko 225 zł/mc 2700 zł/rok
Więcej dzieci Każde kolejne 225 zł/mc 2700 zł/rok

W zeznaniu za 2015 r. możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanej ulgi. Wniosek składa się w deklaracjach PIT-37 lub PIT-36. Możesz wnioskować o zwrot kwoty, która nie przekracza sumy składek ZUS i składek zdrowotnych.

 

Uff mam nadzieję, że ten miniporadnik pomoże Ci bez problemu rozliczyć się z Twoim Urzędem Skarbowym w tym tygodniu. Jeśli masz wszystkie dostępne dokumenty, nie odkładaj tego na później. Zrób to już teraz! Ja chyba pierwszy raz w życiu również załatwię tę sprawę wcześniej! 🙂

Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie? – zapisz się na newsletter. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie 🙂

Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka

18 Comments

 1. My z żoną PITy rozliczyliśmy od razu jak je otrzymaliśmy, czyli już równo 2 tygodnie temu. Czekamy teraz na zwrot podatku 😉

  Mam pytanie odnośnie ulgi prorodzinnej na jedno dziecko: czym jest tez zarobek? Jest to przychód, dochód (przychów minus koszty uzyskania przychodu) czy kwota od której wylicza się podatek na formularzu PIT? Bo jakoś nie mogłem odnaleźć tej ważnej informacji… Na szczęście u nas nie przekroczyliśmy magicznej kwoty 112 tyś. zł w dowolnej wspomnianej powyżej konfiguracji, ale dobrze jest wiedzieć na przyszłość…

 2. Alicja, ulga rodzinna przysługuje, jeżeli Twoje DOCHODY nie przekroczą wskazanych limitów. Czyli kwota, którą masz na PIT w przychodzie minus koszty. Jeżeli mówisz o zarobkach to może to wskazywać albo na kwotę przychodu ,albo na kwotę otrzymywaną na rękę. Oba przypadki są nieprawidłowe…

   • A nie jest tak, że kwota 112 tys. zł zawsze obowiązuje w przypadku małżeństw, bez względu na to czy rozliczają się wspólnie, czy też osobno?

    • Tak, tak Marcin. Coś mam dzisiaj dzień skrótów myślowych i zamieszania 😀 Wybaczcie! 🙂

     WSPÓLNE DOCHODY (niezależnie od tego czy rozliczacie się osobno czy wspólnie) nie mogą przekroczyć 112 tys. zł.

 3. Nie wiem do końca jak wyglądają terminy zwrotów podatku – czy są stałe czy zależne od tego kiedy się złoży deklarację. W pierwszym przypadku lepiej zrobić to „na ostatnią chwilę” – pieniądze będą wówczas dłużej pracować dla nas. Jeśli jest odwrotnie to zależnie od tego czy dopłacamy czy otrzymujemy – jak dopłacamy to też lepiej „na ost. chwilę” 🙂 Zawsze to parę złotych do przodu.

  • Jeśli przysługuje nam zwrot to, im wcześniej złożymy zeznanie, tym wcześniej dostaniemy pieniądze 🙂
   Jeśli mamy podatek do zapłaty, to może faktycznie czasem lepiej poczekać i „coś” zrobić z tymi pieniędzmi. Ale z drugiej strony, jeśli to tylko kilka złotych to lepiej rozliczyć się od razu i „mieć z głowy”, a nie potem stać w kolejkach 😛

 4. Wow! Super blog. Trafiłam przypadkiem z bloga hafiji i chyba zostanę na zawsze. Akurat mamy z mężem dziurę w budżecie i może dzięki Tobie uda nam się to ogarnąć. Też mam synka, obecnie 14 miesięcy ma, ale nasze wydatki na jedzenie to prawie dwa razy więcej niż u Was miesiecznie 🙁 czy mogłabym prosić o jakiś wpis gdzie napiszesz gdzie robicie zakupy i np. tygodniowe menu waszej rodziny tak aby można było się z tego zainspirować? Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

  • Dziękuję za miłe słowa! 🙂 Mam nadzieję, że zostaniesz na zawsze 😀 i że uda Ci się ogarnąć Wasze finanse 🙂

   O jadłospisie myślę już od jakiegoś czasu, ale nie mogę się zebrać no i czasu brak na „wszystko co bym chciała”. Ale myślę, że w niedługim czasie postaram się podzielić takim przykładowym menu (i listą zakupów) 🙂

 5. Ciekawy cykl wpisów. Z chęcią będę tutaj częściej zaglądał 🙂 Dzięki!

 6. Zrób to już teraz… taaak, ja też postanawiam zrobić to już dziś!
  (i tak zrobię jak zawsze na trzy dni przed terminem)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.