Jak przekazać 1% podatku na OPP – przewodnik krok po kroku

Jeśli jeszcze nie rozliczyłaś PIT-u za 2017 rok, to dzisiaj spieszę z krótkim poradnikiem, jak (i dlaczego) przekazać 1% podatku na OPP. Nie wiem, dlaczego nie wpadłam na to, żeby napisać ten artykuł wcześniej. Na swoje wytłumaczenie mam tylko tyle, że nie zdawałam sobie, jak wielu Polaków nie korzysta z tej możliwości (ok 50%!!!). Tym sposobem publikacja wpisu o modelowym budżecie znowu się opóźnia, ale on nie ma terminu ważności, a na złożenie zeznania podatkowego masz tylko kilkanaście dni (dokładnie do 30 kwietnia).

O wszelkich ulgach podatkowych, z których możesz skorzystać pisałam jakiś czas temu, ale przekazanie 1% swojego podatku to coś innego.

Kto i na co może przekazać 1% swojego podatku?

Jeśli w 2017 miałaś jakiekolwiek dochody (ponad kwotę wolną od podatku), to 1% wyliczonego podatku możesz (a nawet powinnaś) przekazać na Organizację Pożytku Publicznego. I to nie jest tak, że jeśli nie złożysz takiej dyspozycji, to te pieniądze do Ciebie wrócą. Nie. Po prostu zapłacisz 100% podatku :).

Możesz przekazać ten 1% na fundacje lub stowarzyszenie, które ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Mamy ich w Polsce ponad 8500. Listę wszystkich takich organizacji sprawdzisz TUTAJ.

Emeryci i renciści również mogą przekazać 1%, wypełniając PIT-OP.

Czy te kilka złotych coś zmieni?

Zastanawiałam się, dlaczego aż 50% Polaków zrezygnowało z takiej formy bezwysiłkowego wsparcia… I doszłam do wniosku, że być może stwierdzili, że te kilka złotych to żadne pieniądze i nie opłaca się wysilać w poszukiwaniu jakiejś organizacji. Być może ma to związek z tym, że nie doceniamy potęgi małych kwot. Ale gdyby kilkanaście milionów podatników przekazałoby TYLKO ZŁOTÓWKĘ, to łącznie uzbiera się przecież kilkanaście milionów złotych! A to przecież TYLKO złotówka. Dlatego warto skorzystać z możliwości przekazania 1% podatku, nawet jeśli ta kwota wydaje Ci się śmiesznie niska :).

Jak przekazać 1% podatku?

Jeżeli rozliczasz się najbardziej popularną formą, czyli drukiem PIT-37, to wystarczy, że w sekcji „J” w polu „137” wpiszesz numer KRS wybranej organizacji. Jeśli wypełniasz PIT elektronicznie, to kwota 1% w polu „138” wypełni się sama. Jeśli robisz to ręcznie, to obliczysz ją na podstawie wartości z pola „126”.  W sekcji „K” znajduje się rubryka dotycząca celu szczegółowego (pole „139”) jest ona ważna szczególnie w przypadku, gdy chcesz, żeby Twoje pieniądze zostały przekazane np. na konkretne dziecko/podopiecznego fundacji.

Można też podać swoje dane (pole „141”), ale nie jest to konieczne.

Na co przekazać 1 % podatku?

Możliwości jest wiele (listę wszystkich takich organizacji sprawdzisz TUTAJ) i każda z Was może wybrać coś „dla siebie”. Ja zazwyczaj przeznaczam mój 1% na organizacje „kobiece”. Ale możliwości jest bardzo dużo.

Jeśli jednak nie masz pomysłu, to podrzucę Ci kilka sprawdzonych organizacji:

1. Być może znacie Elwirę z bloga Jak ona to robi. Jej synek Wiktor ma rzadką wadę genetyczną i szereg innych problemów. Środki z 1% pomogą im pokryć, chociaż część wydatków na terapię i rehabilitację.

KRS: 0000303590
W rubryce INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE (bardzo ważne!) WIKTOR ROGODA (240-0074)

 

2. Polska Akcja Humanitarna od wielu, wielu lat niesie pomoc w miejscach konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. W Polsce prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk.

KRS 0000136833
Jeśli chcesz aby Twój 1% wsparł program dożywiania dzieci Pajacyk to w celu szczegółowym wpisz: „Pajacyk – program dożywiania dzieci”.

3. Fundacja Przestrzeń Kobiet działa na rzecz
– równości kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia, w sferze prywatnej i publicznej,
– wspierania twórczości kobiet,
– podnoszenia w społeczeństwie poziomu wiedzy o feminizmie, gender, historii kobiet, ruchu kobiecym.

KRS: 0000290372

 

Korzystasz z tej możliwości bezwysiłkowego wsparcia? Mam nadzieję, że tak  :). Na jaką organizację przeznaczysz/przeznaczyłaś swój 1% w tym roku?

Oszczędnicka