Dlaczego nie należy kupować kawy „na mieście”…

Pewnie nie raz słyszałaś już taką poradę: Zrezygnuj z kawy na mieście, a zaoszczędzisz masę pieniędzy. Każda „mądra zasada” musi mieć jakąś nazwę – nie inaczej jest w tym przypadku i w tzw. „literaturze fachowej” mówi się o efekcie latte. Nie kupuj w pracy kawy za 10 zł, a po miesiącu zaoszczędzisz 200 zł (po roku niemal 2,5 tys. zł). Tylko czy rzeczywiście chodzi o kawę?

Jakiś czas temu czytałam opinię (chociaż zupełnie nie pamiętam gdzie), że rezygnacja z kawy za kilka złotych to zupełny idiotyzm. Że lepiej skupić się na zarabianiu pieniędzy, a nie na odmawianiu sobie czegokolwiek. No i owszem po części się zgadzam, że życie nie polega na odmawianiu sobie wszystkiego w imię kumulowania kapitału na bliżej nieokreślony cel. Jednak samo skupienie się na zarabianiu pieniędzy niewiele pomoże. Nie od dziś wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Czyli im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy… Oczywiście, jeśli nie mamy świadomości finansowej.

W okiełznaniu efektu latte chodzi o ŚWIADOME zarządzanie swoimi pieniędzmi. Czyli celowe wydawanie pieniędzy na rzeczy, które są dla nas ważne. I tu nie chodzi o kawę – małą czarną, latte albo z ciastkiem. To zupełnie nie ma znaczenia. Chodzi o drobne, z pozoru nieistotne wydatki, które zsumowane ciążą w naszym budżecie. Jeśli codzienna kawa z automatu lub z kawiarni sprawia Ci wielką przyjemność i właśnie na to chcesz wydawać swoje pieniądze – to świetnie. Nikt nie ma prawa Ci mówić, na co powinnaś wydawać swoje pieniądze. Ale jeśli są to bezrefleksyjnie wyrzucane złotówki, a co gorsza pod koniec miesiąca marudzisz, że masz za mało pieniędzy – to najwyższy czas coś z tym zrobić!

Podkreślę to raz jeszcze, w efekcie latte chodzi o to, żeby mieć kontrolę nad swoimi wydatkami, a nie o to, na co te pieniądze wydajesz ;). A jeśli potrzebujesz pomocy, żeby w końcu okiełznać swoje finanse – polecam moją książkę (praktyczny zeszyt ćwiczeń) Finanse domowe krok po kroku.

Książka będzie dostępna dopiero pod koniec stycznia, ale z uwagi na zbliżający się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy postanowiłam, że zrobię przedsprzedaż :). Z każdego egzemplarza zakupionego w przedsprzedaży przeznaczę 10 zł na WOŚP!

Książka w okresie przedsprzedaży kosztuje 34 zł – wysyłka gratis.
Zamówienia można składać na maila: oszczednicka@gmail.com
Więcej informacji o książce ➡️➡️ TUTAJ

Co jest Twoim efektem latte? Warto to ograniczać czy nie :)?

Oszczędnicka