Dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania?

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Szczerze mówiąc, jak dla mnie, to powinniśmy obchodzić takie święto codziennie, bo przecież każdego dnia powinniśmy pamiętać o świadomym zarządzaniu naszymi finansami. Ale ok, dobrze, że jest taki dzień, który przypomina nam, jak ważne jest mądre oszczędzanie.

Podkreślę to raz jeszcze, mądre oszczędzanie, a nie samo odkładanie pieniędzy. Bo tak jak już Wam wielokrotnie wspominałam, mądre oszczędzanie nie polega na tym, żeby zawsze i za wszelką cenę wszystko mieć najtaniej. Nie polega też na odkładaniu każdego grosza np. na koncie oszczędnościowym i odmawianiu sobie najprostszych przyjemności. Wręcz przeciwnie! Mądre oszczędzanie polega na świadomym zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Ograniczaniu wydatków na pewne rzeczy (które wcale nie są dla nas ważne) i wydawaniu w obszarach, które są dla nas istotne.

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam różne historie i ciekawostki. Często zastanawiam się, dlaczego coś nazywa się tak, a nie inaczej, skąd się wzięło, albo dlaczego obchodzimy jakieś święto właśnie tego dnia.

Skąd się wziął Światowy Dzień Oszczędzania?

Ciekawa jestem, czy wiecie, dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania i dlaczego akurat dzisiaj. Oczywiście ja Wam zaraz o tym opowiem! Wprawdzie wyobrażałam sobie bardziej romantyczną historię. Że na przykład ktoś ze swoich oszczędności sfinansował jakieś niesamowite przedsięwzięcie. Albo zmienił życie tysiącom osób i od tej pory świętujemy 31 października, żeby uczcić te wydarzenia.

Niestety rzeczywistość jest trochę bardziej przyziemna i święto to zostało ustanowione z inicjatywy europejskich banków podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w 1924 roku w Mediolanie. Delegaci doszli do wniosku, że aby zapewnić stabilny i długotrwały rozwój społeczeństw europejskich potrzebne jest promowanie idei oszczędzania. I mieli wiele racji, choć niestety w planowanym projekcie szczęścia i dobrobytu przeszkodziła II wojna światowa, a później komunizm. Bo choć nasze ówczesne władze promowały ideę oszczędzania np. na mieszkanie, to wiemy (albo i nie) jak to wtedy wyglądało. Wydaje mi się, że właśnie z tej niepewnej historii wynika nasza polska niechęć do oszczędzania. Na szczęście dziś żyjemy w bardziej stabilnych czasach i nie musimy się martwić, że nasze oszczędności przepadną.

Wprawdzie w Polsce oszczędzanie nie jest bardzo popularne, na szczęście z każdym rokiem się to zmienia. Najbardziej powszechną wymówką jest zbyt mała ilość pieniędzy, czyli popularne “nie mam z czego”. Ale wbrew pozorom mądre oszczędzanie na codziennych wydatkach wcale nie jest takie trudne. Jednak czasami w wirze codziennych spraw zupełnie o nich nie pomyślimy. Dlatego wspólnie z Internetowykantor.pl, jednym z liderów rynku wymiany walut w Polsce, oferującym możliwość kupna i sprzedaży 20 walut, a także przelewy pieniężne, stworzyłam dla Was Poradnik. Znajdziecie w nim sposoby na bezbolesne oszczędzanie na codziennych wydatkach, porady, jak zarządzać odkładanymi pieniędzmi i kilka słów o świadomym życiu.

Poradnik możecie pobrać .

A oprócz poradnika możecie się też załapać na darmowe bilety do Multikina, bo akurat jest promocja dla nowych klientów ;).

Jestem też bardzo ciekawa, jaki jest Wasz ulubiony bezbolesny sposób na codzienne oszczędzanie. Dajcie znać w komentarzach.

A z okazji Światowego Dnia Oszczędzania zapraszam Was dzisiaj na transmisję live na oszczędnickim facebooku o godzinie 18.00. Będzie o mądrym oszczędzaniu, świadomym życiu i innych takich fajnych sprawach. Będziecie?

Wpis powstał we współpracy z Internetowykantor.pl

Oszczędnicka