Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 8

8

Jeśli ogarnianie finansów kojarzy Ci się jedynie z “fizyczną pracą dookoła pieniądza”, to błąd. Poprzez swoje zachowanie (lub jego brak) możesz przecież kształtować rzeczywistość, która Cię otacza. W zeszłym tygodniu pisałam o podwyżce. Jestem ciekawa czy udało Ci się chociaż przygotować do takiej rozmowy? Wiem, że nie zawsze łatwo jest zabrać się za takie rzeczy, dlatego tym bardziej cieszę się, że ten temat został poruszony.  Co jednak robić, gdy nie masz za bardzo podstaw, żeby prosić  o podwyżkę? Lub chciałabyś zmienić pracę? Dokształcić się! Żyjemy w takich czasach, że nieustannie powinniśmy się edukować. Nie chodzi jednak o to, żeby wracać co chwila do “szkolnej (czy raczej akademickiej) ławki”. Nie trzeba też wcale wydawać grubych pieniędzy na studia podyplomowe i inne kursy. W sieci jest mnóstwo wartościowej wiedzy, po którą może sięgnąć każdy. Duża część z kursów, które dziś przedstawię, jest zakończona certyfikatem.

Jeśli dopiero dziś trafiłaś na ten cykl, zerknij na poprzednie zadania:

Projekt Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie:
Tydzień 1: Podlicz, ile masz pieniędzy.
Tydzień 2: Finansowe rozmowy.
Tydzień 3: Rachunkowy dzień.
Tydzień 4: Fundusz awaryjny.
Tydzień 5: Budżet domowy.
Tydzień 6: Poduszka bezpieczeństwa.
Tydzień 7: Podwyżka

Zaczynamy od polskich propozycji:

1. Akademia PARP

To w założeniu portal dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale myślę, że niemal każdy znajdzie tam coś dla siebie. Obecnie można ukończyć 83 szkolenia m.in.: e-biznes, zarządzanie kryzysowe, badanie rynku, marketing, podatek PIT, CIT, VAT, jak rozmawiać z dłużnikiem etc. [Powiem szczerze, że aż nabrałam ochoty na zrobienie wszystkich tych kursów!]

2. Centrum Edukacji SPNT (Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego)

Wbrew nazwie znajdziecie tam nie tylko techniczne kursy (chociaż sporo jest z zakresu informatyki), ale również z zarządzania, marketingu, czy zakładania własnej firmy.

3. E-centra

Patronat nad portalem objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a inicjatorami programu są Fundacja Aktywizacja i Microsoft. Tak jak w poprzednim przypadku, to nie znaczy, że na platformie są same informatyczne i techniczne kursy. Możecie nauczyć się np. zakładać spółdzielnię socjalną lub ogarniać tematy związane z SEM/SEO 🙂

4. Eurokobieta

Portal oferuje tylko jedno szkolenie – “Informatyczne Kompetencje Telepracy”. Program merytorycznie obejmuje specjalistyczne zagadnienia związane z systematyką i narzędziami wspierającymi telepracę.

5. Akademia rozwoju

Wortal (jak piszą autorzy) oferuje tylko kilka bardzo prostych szkoleń. Jeśli jednak ciekawi Was wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy biurowej, raportowanie i zestawianie danych w języku SQL czy obróbka grafiki rastrowej i fotografii cyfrowej śmiało wejdźcie na stronę.

6. Kursolandia

Jak piszą autorzy portalu, Kursolandia to “katalog zawierający informacje na temat kursów dostępnych w Internecie, podzielony na kategorie, które ułatwią internaucie odnalezienie źródła wiedzy dotyczącej tematu, który go interesuje”.

Zagraniczne:

Czy wydaje się Wam, że dyplom prominentnych zachodnich uczelni jest dla Was nieosiągalny? Być może ciężko będzie Wam ukończyć pełne studia na Harvardzie, Yale czy Stanford, ale… dyplom ukończenia kursu jest jak najbardziej w zasięgu ręki! 🙂 Gdzie szukać takich możliwości?
Na portalu COURSEA. Wszystkie zajęcia są bezpłatne (jeśli jednak chcecie certyfikat z pieczęcią uczelni, trzeba zapłacić kilkanaście dolarów). Z kursów korzysta wielu moich znajomych i większość z nich była bardzo zadowolona!
Na podobnej zasadzie (wyszukiwarki) działa portal edX.

Wachlarz przedstawionych kursów jest na tyle szeroki, że jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego, niezależnie od tego, czy starasz się o podwyżkę, czy zmianę pracy, pomyśl o (jak to mówią w UE) ustawicznym kształceniu 🙂

Zadanie na tydzień 8:
Znajdź JEDEN kurs, który Cię interesuje i skończ go do KOŃCA MARCA! Daj znać w komentarzu, który wybrałaś 🙂 Ja piszę się na “Wprowadzenie do SEM/SEO” na platformie e-centra.

 

Korzystałaś kiedykolwiek z takich kursów? A może znasz jeszcze jakieś strony, które polecasz? Proszę, podziel się nimi w komentarzu.

Nie wierzę w szybkie i bezbolesne rozwiązania na zarobienie milionów. Jestem za to przekonana, że zarządzanie domowymi finansami wcale nie jest takie trudne, jak to się niektórym wydaje :).

Z książką Finanse domowe krok po kroku nauczysz się mądrze oszczędzać, organizować wydatki, zwiększać dochody i świadomie wydawać swoje pieniądze.

Więcej informacji o książce  TUTAJ

 

 

 

Oszczędnicka