500+ bez wychodzenia z domu. Instrukcja krok po kroku

W sierpniu staliśmy się beneficjentami programu Rodzina 500+. Wprawdzie nie jestem wielką zwolenniczką tego świadczenia… ale skoro takie benefity związane z posiadaniem dzieci istnieją, to trzeba z nich korzystać.

Jeśli Tobie też powiększyła się Rodzina (lub czeka Cię to niebawem), wcale nie musisz czekać w kolejach w MOPSie (czy innych ośrodkach) możesz złożyć wniosek o 500+ bez wychodzenia z domu. Wystarczy internet i konto internetowe w niemal dowolnym banku (bo właściwie wszystkie banki mają już w ofercie możliwość złożenia takiego wniosku online).

Jakiś czas temu jedna z Czytelniczek napisała w komentarzu, że na wypłatę środków trzeba czekać czasem nawet trzy miesiące. Ja złożyłam wniosek w sierpniu (bo wtedy urodził się mój drugi syn), a pieniądze za połowę sierpnia i kolejny miesiąc dostałam w połowie września. Być może jednak miał na to wpływ koniec „okresu rozliczeniowego 500+”, bo wnioski na nowy okres należało złożyć do końca sierpnia. [Oczywiście, jeśli drugie lub kolejne dziecko rodzi Ci się w październiku, lub później, to dopiero wtedy możesz złożyć prośbę o to świadczenie].

Jak otrzymać świadczenie 500+ bez wychodzenia z domu:

  • Trzeba zalogować się do systemu bankowego.
  • Odnaleźć miejsce, w którym znajduje się wniosek Rodzina 500+
  • Rozpocząć wypełnianie wniosku.

Ja składałam wniosek w ING, gdzie w bankowości internetowej trzeba wybrać następującą ścieżkę: Usługi i narzędzia -> Rodzina 500+. W Banku Millenium trzeba wejść w zakładkę Moje finanse -> Program Rodzina 500+. W innych bankach szukaj w podobnych miejscach.

A

Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem wypełniania wniosku przygotować sobie PESELe wszystkich członków Rodziny.

Krok 1: Dane podstawowe (weryfikacja uprawnienia do skorzystania z programu również na pierwsze dziecko)

 

2Najlpierw należy wybrać okres, na który wnioskowane jest świadczenie, czyli rok 2017/2018 oraz podać stan cywilny i liczbę dzieci do 18 roku zamieszkujących z Tobą i pozostającym na Twoim (jako wnioskodawcy) utrzymaniu. Nie oznacza to, że dzieci są tylko i wyłącznie na Twoim utrzymaniu (chyba że faktycznie taka jest sytuacja) po prostu tylko jedna osoba (matka lub ojciec) może złożyć taki wniosek.

W przypadku ubiegania się o środki z programu tylko na drugie (i kolejne) dziecko na tej stronie nie wypełniamy nic więcej. Po kliknięciu Dalej przechodzimy do kolejnej zakładki.

Krok 2: Dane wnioskodawcy

3

4

Twoje dane jako wnioskodawcy zaciągają się automatycznie z systemu bankowego. Musisz tylko potwierdzić ich aktualność i zaznaczyć oświadczenie, że obecnie mieszkasz w Polsce. Następnie z rozwijalnych list należy wybrać organ, do którego kierujesz wniosek (w moim przypadku MOPS w Lubinie).

Następnie możesz wybrać formę wypłaty świadczenia. Domyślnie jest ustawiony numer konta, z którego składasz wniosek, ale bez przeszkód możesz podać zupełnie inny (także w innym banku).

Krok 3: Dane członków rodziny

3

Kolejnym krokiem jest dodanie wszystkich członków (imię, nazwisko, PESEL) rodziny oraz ich stopnia spokrewnienia z osobą składającą wniosek.

Po kliknięciu Dalej przechodzimy do kolejnej zakładki.

Krok 4: Oświadczenia

6

Żeby zakończyć składanie wniosku, należy zaznaczyć wszystkie wymagane oświadczenia i kliknąć Dalej.

Krok 5: Autoryzacja

7W ING potrzebna jest jeszcze smsowa autoryzacja, ale nie jest to niezbędny krok we wszystkich bankach.

Krok 6: Potwierdzenie

8Ostatni krok w bankowości internetowej to strona potwierdzenia. Zapisz sobie PDF wniosku na komputerze, bo bank nie ma obowiązku zarchiwizowania go.

Krok 7: Urzędowe potwierdzenie odbioru wniosku 500+

Elementem kończącym cały proces jest oficjalne Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO), które otrzymasz na e-mail podany w bankowości internetowej. Wiadomość wysłana z adresu upo500plus@mrpips.gov.pl wygląda w następujący sposób:
B

 

Koniec :). Jak widzisz, nie zajmie Ci to więcej niż 5 minut (o ile wcześniej przygotujesz sobie PESELe wszystkich członków).

O tym jak najlepiej wykorzystać środki z programu 500 +, a także co my zrobimy z tymi pieniędzmi, napiszę niebawem. Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało! Z wielką chęcią na nie odpowiem ;).

Oszczędnicka