W sierpniu staliśmy się beneficjentami programu Rodzina 500+. Wprawdzie nie jestem wielką zwolenniczką tego świadczenia… ale skoro takie benefity związane z posiadaniem dzieci istnieją, to trzeba z nich korzystać.
Jeśli Tobie też powiększyła się Rodzina (lub czeka Cię to niebawem), wcale nie musisz czekać w kolejach w MOPSie (czy innych ośrodkach) możesz złożyć wniosek o 500+ bez wychodzenia z domu. Wystarczy internet i konto internetowe w niemal dowolnym banku (bo właściwie wszystkie banki mają już w ofercie możliwość złożenia takiego wniosku online).
Jakiś czas temu jedna z Czytelniczek napisała w komentarzu, że na wypłatę środków trzeba czekać czasem nawet trzy miesiące. Ja złożyłam wniosek w sierpniu (bo wtedy urodził się mój drugi syn), a pieniądze za połowę sierpnia i kolejny miesiąc dostałam w połowie września. Być może jednak miał na to wpływ koniec „okresu rozliczeniowego 500+”, bo wnioski na nowy okres należało złożyć do końca sierpnia. [Oczywiście, jeśli drugie lub kolejne dziecko rodzi Ci się w październiku, lub później, to dopiero wtedy możesz złożyć prośbę o to świadczenie].
Jak otrzymać świadczenie 500+ bez wychodzenia z domu:
- Trzeba zalogować się do systemu bankowego.
- Odnaleźć miejsce, w którym znajduje się wniosek Rodzina 500+
- Rozpocząć wypełnianie wniosku.
Ja składałam wniosek w ING, gdzie w bankowości internetowej trzeba wybrać następującą ścieżkę: Usługi i narzędzia -> Rodzina 500+. W Banku Millenium trzeba wejść w zakładkę Moje finanse -> Program Rodzina 500+. W innych bankach szukaj w podobnych miejscach.
Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem wypełniania wniosku przygotować sobie PESELe wszystkich członków Rodziny.
Krok 1: Dane podstawowe (weryfikacja uprawnienia do skorzystania z programu również na pierwsze dziecko)
Najlpierw należy wybrać okres, na który wnioskowane jest świadczenie, czyli rok 2017/2018 oraz podać stan cywilny i liczbę dzieci do 18 roku zamieszkujących z Tobą i pozostającym na Twoim (jako wnioskodawcy) utrzymaniu. Nie oznacza to, że dzieci są tylko i wyłącznie na Twoim utrzymaniu (chyba że faktycznie taka jest sytuacja) po prostu tylko jedna osoba (matka lub ojciec) może złożyć taki wniosek.
W przypadku ubiegania się o środki z programu tylko na drugie (i kolejne) dziecko na tej stronie nie wypełniamy nic więcej. Po kliknięciu Dalej przechodzimy do kolejnej zakładki.
Krok 2: Dane wnioskodawcy
Twoje dane jako wnioskodawcy zaciągają się automatycznie z systemu bankowego. Musisz tylko potwierdzić ich aktualność i zaznaczyć oświadczenie, że obecnie mieszkasz w Polsce. Następnie z rozwijalnych list należy wybrać organ, do którego kierujesz wniosek (w moim przypadku MOPS w Lubinie).
Następnie możesz wybrać formę wypłaty świadczenia. Domyślnie jest ustawiony numer konta, z którego składasz wniosek, ale bez przeszkód możesz podać zupełnie inny (także w innym banku).
Krok 3: Dane członków rodziny
Kolejnym krokiem jest dodanie wszystkich członków (imię, nazwisko, PESEL) rodziny oraz ich stopnia spokrewnienia z osobą składającą wniosek.
Po kliknięciu Dalej przechodzimy do kolejnej zakładki.
Krok 4: Oświadczenia
Żeby zakończyć składanie wniosku, należy zaznaczyć wszystkie wymagane oświadczenia i kliknąć Dalej.
Krok 5: Autoryzacja
W ING potrzebna jest jeszcze smsowa autoryzacja, ale nie jest to niezbędny krok we wszystkich bankach.
Krok 6: Potwierdzenie
Ostatni krok w bankowości internetowej to strona potwierdzenia. Zapisz sobie PDF wniosku na komputerze, bo bank nie ma obowiązku zarchiwizowania go.
Krok 7: Urzędowe potwierdzenie odbioru wniosku 500+
Elementem kończącym cały proces jest oficjalne Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO), które otrzymasz na e-mail podany w bankowości internetowej. Wiadomość wysłana z adresu upo500plus@mrpips.gov.pl wygląda w następujący sposób:
Koniec :). Jak widzisz, nie zajmie Ci to więcej niż 5 minut (o ile wcześniej przygotujesz sobie PESELe wszystkich członków).