Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 39

5
Jak dobrze, że ostatni tydzień już za mną. Chociaż uwielbiam moją pracę, to nie chciałabym żyć w takim natłoku zadań, jak ostatnio. Nawarstwiło się kilka spraw z urlopowego tygodnia, które wymagały mojej uwagi i akcji, a dodatkowo uczestniczyłam w tygodniowym szkoleniu. Swoją drogą bardzo fajnym i odkryłam, że chcę obrać trochę inną ścieżkę kariery, niż myślałam, ale o tym niebawem (nie, nie… nie odchodzę z pracy, żeby się poświęcić blogowaniu :P). Ale teraz wracamy do wcześniejszego rytmu i szykujemy się na PAŹDZIERNIK, miesiąc oszczędzania :). Mam nadzieję, że cieszycie się tak samo, jak ja. No i szykuję dla Was niespodziankę, mam nadzieję, że mi pomożecie.

 

Gromadzenie pieniędzy jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest ich pomnażanie. Dzisiaj zajmiemy się bezpiecznymi formami. Bo przecież skoro gromadzimy fundusz awaryjny, poduszkę bezpieczeństwa lub pieniądze na inne cele, to nie chowamy ich w przysłowiowej skarpecie. Przede wszystkim dlatego, że istnieje coś takiego, jak inflacja, która sprawia, że nasze pieniądze z biegiem czasu tracą na wartości. Jak pisał Maciej Samcik : inflacja i podatek belki to wrogowie oszczędzania (i całkowicie się z nim zgadzam).

Jak mądrze oszczędzać?

Skoro jesteśmy już w 39 tygodniu projektu, zakładam, że sposoby na oszczędzanie są Ci bliskie, ale dla porządku wymienię kilka metod.
1. Najbardziej skuteczna i wg mnie najprostsza w wykonaniu jest po prostu przelanie danej kwoty na odpowiednie konta (funduszu awaryjnego, bezpieczeństwa, wakacyjnego etc.). Jak tylko wpłynie wypłata. Natychmiast. I wtedy trzeba przeżyć za pozostałe pieniądze. Oczywiście, jeśli nie prowadzisz budżetu domowego i nie wiesz, jakie masz koszty życia, to może nie być takie proste.
2. Możesz też skorzystać z rozwiązania proponowanego przez niektóre banki, żeby przy każdej transakcji kartą, określona kwota była przelewana na specjalne konto oszczędnościowe.
3. Możesz się umówić ze sobą lub partnerem, że połowę każdej premii (dodatkowych pieniędzy) przeznaczacie na oszczędności.

Gdzie trzymać oszczędności?

1. Konto oszczędnościowe
Nawet najsłabiej oprocentowane konto oszczędnościowe jest lepsze od nieoprocentowanego rachunku podstawowego. Większość kont ma ograniczenia w darmowym wybieraniu pieniędzy, co motywuje do pozostawienia ich w spokoju :P. Jeśli jednak mimo wszystko Cię to nie powstrzymuje, załóż konto w innym banku, gdzie nie będziesz miała np. dostępu do bankowości internetowej.

2. Lokata
To dobry sposób na pomnażanie poduszki bezpieczeństwa. Fundusz awaryjny czy też wydatków nieregularnych powinien być jedna bardziej dostępny. Tzn. zawsze możesz zerwać lokatę i  stracić odsetki, ale może wcale nie będziesz musiała?

3. Obligacje
Obligacje to po prostu dłużne papiery wartościowe emitowane przez rząd. Z naszego punktu widzenia działają na podobnej zasadzie, jak lokata (wkładamy daną sumę pieniędzy, na określony czas, po którym dostajemy ją z dodatkowym bonusem). O ile jednak lokaty mogą mieć krótkie terminy ważności, to obligacje są 2,3,4 lub 10 letnie.

 

O produktach, które polecam, możesz przeczytać TUTAJ.

 

Zadanie 39: Oszczędzaj, ale nie „do skarpety”.

 

Jak to jest u Was z oszczędzaniem? Ile procent miesięcznych zarobków udaje się Wam zazwyczaj odłożyć?


Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie? – zapisz się na newsletter. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie
[mc4wp_form]
Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka