Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 34

8

Jestem świeżo po „pierwszym czytaniu” książki Michała Szafrańskiego (być może znanego Ci z bloga jakoszczedzacpieniadze.pl) Finansowy Ninja. Chociaż uważam, że „ogarniam finanse” pomogła mi ona uporządkować swoją wiedzę i utwierdzić się w przekonaniu, że droga, którą wybrałam (świadomej konsumpcji i kontrolowania swoich finansów), jest bardzo dobra. Dzisiaj zadanie, które zaczerpnęłam z jej lektury. Chociaż czytałam bloga Michała, nie pamiętam, żeby o tym pisał. A pomysł bardzo mi się podoba. Zanim jednak przejdziemy do wyzwania, chcę Cię dzisiaj prosić o pomoc.

Wyzwanie Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie to „żywy organizm”. Jak już pisałam, kolejność zadań zmieniała się (i zapewne będzie zmieniać) na bieżąco . Jako że chciałbym, żeby ten kurs był maksymalnie pomocny, ale też ciekawy i po prostu w miarę przyjemny, chcę Cię zapytać o kilka rzeczy. Będzie mi bardzo miło, jeśli poświęcisz kilka minut, żeby podzielić się ze mną swoją opinią, przemyśleniami i sugestiami.


Przede wszystkim zależy mi na tym, żeby się dowiedzieć, które zadania były dla Ciebie najbardziej i najmniej ciekawe. Które sprawiły Ci najwięcej i najmniej trudności. Których wcale nie zrobiłaś. Nad jakimi tematami chciałabyś jeszcze popracować? [W planach mam m.in. następujące zadania:  oszczędzanie: koszty stałe (woda, prąd, ogrzewanie, transport); emerytura; ubezpieczenia]. Swoją opinę możesz też napisać w komentarzu, ale zachęcam do wypełnienia ankiety. Będę bardzo, bardzo wdzięczna 🙂

 

Dzisiejsze zadanie powinniśmy zrobić w okolicach zadania drugiego, kiedy to rozmawialiśmy o finansach. Jednak wtedy na to nie wpadłam 🙂 Ale nigdy nie jest za późno, żeby spisać ze sobą finansowy kontrakt. Jeśli zrobiłaś wielkie oczy ze zdziwienia, już śpieszę z wyjaśnieniami. Kontrakt finansowy to po prostu pisemna forma ustalenia (z samą sobą lub wspólnie z partnerem) Twoje (Wasze) podejście i działanie, jakie będziesz/będziecie podejmować w związku z Twoimi (Waszymi) finansami. Człowiek z natury lubi sobie wymyślać różne wymówki, czy też zapominać o swoich ustaleniach. Jednak słowo spisane ma znacznie większą moc… i utwierdza nas w naszych postanowieniach. [Zapisz się na newsletter, na dole strony, żeby otrzymać oszczędnicki szablon kontraktu].
Michał w swojej książce pisze tak: „Ważne, aby taki kontrakt rzeczywiście spisać i mieć pod ręką. Jeśli zaplanujesz coś tylko w głowie, istnieje duże ryzyko, że szybko o tym zapomnisz lub przekręcisz treść. Kontrakt spisany na papierze nie ulega zniekształceniu, I trudniej będzie się wymigać.” Zgadzam się z tym w 100%.

Kontrakt to taki kompas finansowy, który pomoże Ci kroczyć wybraną przez Ciebie drogą. Co z tego, że ustalisz sobie jakiś cel, jeśli Twoje zachowania będą go sabotować.

My z Oszczędnickim wprawdzie mamy „swoje zasady”, ale nigdy ich nie spisaliśmy. W tym tygodniu siądziemy jednak razem i zastanowimy się nad nowymi zasadami 🙂 A jakie mamy teraz? Na przykład:
– Nie kupujemy niczego na kredyt (ewentualnie w przyszłości mieszkanie). Jeśli nie mamy na coś pieniędzy, to znaczy, że nie mamy pieniędzy 🙂
– Nad wszystkimi zakupami powyżej 500 zł zastanawiamy się co najmniej tydzień.
– Spisujemy wszystkie rachunki raz w tygodniu (no dobra, ja spisuję :P).
– Co miesiąc odkładamy określoną kwotę na przyszłość Juniora.
– Co miesiąc odkładamy określoną kwotę na nasze emerytury.

Zadanie 34: Spisz (sama ze sobą lub z partnerem) kontrakt finansowy.

 

Jakie zasady umieścisz w swoim kontrakcie? Uważasz, że to dobry pomysł na trzymanie „finansowej dyscypliny”, czy preferujesz inne formy?


Zapisz się na newsletter, żeby otrzymać oszczędnicki szablon kontraktu 🙂. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie.
[mc4wp_form]
Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka