Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 14

14

Wiosna zawitała do nas w pełni, co spowodowało przypływ endorfin i chęć do zwiększonego działania (przynajmniej u mnie). W naszej kulturze ta pora roku kojarzy się z oczyszczaniem przestrzeni, rozpoczynaniem „nowego rozdziału”, początkiem. Wprawdzie kiedyś dom przygotowywało się przed Świętami Wielkanocy, ale każda pora jest dobra 😛 Dlatego kwiecień będzie miesiącem „wietrzenia przestrzeni”. Oczywiście można zabrać się za wszystko „na raz” i przewrócić dom do góry nogami, ale z doświadczenia wiem, że nie każdy ma tyle zapału (ja nie mam). Dlatego zrobimy to w czterech krokach 🙂

Jak Ci poszło zadanie 13? Udało się znacząco ograniczyć zakupy czy jednak przyzwyczajenie wzięło górę? Nasza pusta lodówka zmusiła nas do zaopatrzenia się w kilka produktów.

 

Kwiecień poświęcimy na odgruzowanie mieszkania! Może Ci się wydawać, że to ma niewiele wspólnego z finansami… Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, większość z nas ma sporo rzeczy, których faktycznie zupełnie nie używa. Część wydanych na nie pieniędzy można odzyskać. Po drugie, pozbywając się ich z domu, oczyszczasz swoją przestrzeń, a co za tym idzie, spędzasz mniej czasu na sprzątaniu i oszczędzasz swój czas.
Na pierwszy ogień pójdą ubrania, buty i inne akcesoria. Daleka jestem od stwierdzenia, że idealnym rozwiązaniem jest szafa kapsułkowa (chociaż faktycznie w wielu przypadkach świetnie się sprawdza) chodzi jednak o to, żeby NOSIĆ wszystkie rzeczy, które masz w szafie. Wiem, że to truizmy i „wszyscy” o tym wiedzą, ale dlaczego tak często ubrania, buty i akcesoria, „na potem” , „na lepszą okazję”, „na inną figurę”, „na inne czasy” zalegają w czeluściach naszych szaf?

Zadanie 14: Zrób porządek ze wszystkimi częściami garderoby!

Co możesz zrobić z rzeczami, których zdecydowałaś się pozbyć?
1. Sprzedać na allegro/olx/ facebookowych grupach sprzedażowych/ serwisie wiewiórka.
2. Oddać chętnym/potrzebującym.
3. Przerobić na ścierki (tylko bez przesady z zapasami).
4. Po prostu wyrzucić.
5. Może macie jeszcze jakieś pomysły?

Żeby dołożyć dodatkową motywację, postanowiłam ustalić magiczną liczbę 100 rzeczy, których się pozbędziemy w kwietniu (oczywiście, że też biorę udział w wyzwaniu). Rzecz jasna najlepiej by było, gdyby udało Ci się odzyskać choć część „straconych na te produkty” pieniędzy, ale niech to nie będzie dla Ciebie priorytetem.

Moje postępy będziesz mogła śledzić na instagramie :). Mam nadzieję, że również podejmiesz kwietniowe wyzwanie #100rzeczy! To co, oczyszczamy razem naszą domową przestrzeń? (tzn. każdy swoją :P)

Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie? – zapisz się na newsletter. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie 🙂

Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka