Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 9

9

Tak jak ostatnio pisałam ogarnianie finansów to nie tylko „fizyczna praca dookoła pieniądza”, ale też praca nad sobą. Podnoszenie swoich kwalifikacji i uczenie się nowych rzeczy, dzięki którym rozwijasz swoje umiejętności. Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważna w dzisiejszym świecie jest znajomość języków obcych. Nie musisz jednak wydawać fortuny na kursy i certyfikaty! Internet (znowu!) oferuje wiele możliwości darmowej nauki. [Dzisiaj jeden z ostatnich wpisów „rozwojowych” w następnych zajmiemy się „fizyczną pracą dookoła pieniądza” i poszukamy obszarów do oszczędności w naszych budżetach domowych :)]

 

Niezależnie od tego, jakiego języka chcesz się uczyć, możesz to zrobić całkowicie bezpłatnie! Oczywiście niektóre kursy będą dużo lepsze, inne trochę gorsze, ale najtrudniejszym czynnikiem w samodzielnej nauce jest mobilizacja. Mam nadzieję, że razem damy radę jednak przezwyciężyć wewnętrznego lenia 🙂

Jak zacząć?

Podobno nawet jeśli rozpoczynasz naukę od podstaw, nie musisz katować się nudnymi czytankami „dla dzieci”. Szczerze mówiąc nigdy tego nie praktykowałam, ale może faktycznie
Jeśli masz już jakieś pojęcie o języku – koniecznie szukaj zadań, które mają związek z tym co lubisz, co Cie interesuje. Zacznij oglądać ulubiony serial w danym języku (lub z dubbingiem), słuchaj muzyki i tłumacz  teksty piosenek, które lubisz.

Gdzie się uczyć?

W sieci znajdziesz mnóstwo miejsc, w których możesz szlifować swoje językowe umiejętności. Istnieje też co najmniej kilkanaście aplikacji z których możesz korzystać na swoim telefonie.

A) Programy i aplikacje

1. Duolingo

2. eTutor (darmowa aplikacja, kursy na komputer płatne)

3. Babbel

4. Memrise

5. Fiszkoteka (darmowa aplikacja)

6. Practice English Grammar

7. SuperMemo (darmowa aplikacja, kursy na komputer płatne)

 

B) Czytaj, słuchaj, oglądaj, rozmawiaj 🙂

1. Czytaj zagraniczne serwisy informacyjne
Choć na początku może Ci się to wydawać za trudne, krótkie informacje prasowe staną się dla Ciebie skarbnicą nowych słówek 🙂 Możesz też czytać blogi (i inne strony) na interesujące Cię tematy.

2. Czytaj książki
Dla dzieci lub romanse (które są pisane prostym językiem) 😛

3. Korzystaj z darmowych konwersacji
W wielu miastach organizowane są darmowe konwersacje organizowane przez szkoły językowe, stowarzyszenia lub po prostu pasjonatów językowych. Jeśli nie, to może Ty zajmiesz się organizacją? 🙂

4. Słuchaj radia

 

Nauka za kilka złotych

Ciekawą opcją są też kursy internetowe, które można nabyć za pośrednictwem zakupów grupowych. To wprawdzie nie jest zupełnie darmowe, ale w większości przypadków za naprawdę niewielką kwotę można wykupić dostęp do interesujących szkoleń (korzystałam z eTutor’a, a obecnie uczę się z Diki).

.

Zadanie 9. Przez następne 30 dni ucz się codziennie przez 5 minut wybranego języka w dowolnym programie.

 

Namnożyło nam się trochę zadań – niektóre z nich trwają równolegle, dlatego, żeby się nie pogubić, przedstawiam „przypominajkę”.
Zadanie 0 (które nigdy się nie kończy :P): spisuj wydatki!
Zadanie 4: Do 2 maja 2016 zgromadź fundusz awaryjny (1000 zł).
Zadanie 8: Wybierz jeden kurs i ukończ go do końca marca.
Zadanie 9: Ucz się przez 5 minut dziennie wybranego języka obcego przez następne 30 dni.

.

Uczyłaś się kiedyś w ten sposób języków? Czy preferujesz zorganizowane stacjonarne kursy? Może znasz jakieś ciekawe programy, których nie uwzględniłam? Podziel się nimi w komentarzu!

Nie wierzę w szybkie i bezbolesne rozwiązania na zarobienie milionów. Jestem za to przekonana, że zarządzanie domowymi finansami wcale nie jest takie trudne, jak to się niektórym wydaje :).

Z książką Finanse domowe krok po kroku nauczysz się mądrze oszczędzać, organizować wydatki, zwiększać dochody i świadomie wydawać swoje pieniądze.

Więcej informacji o książce  TUTAJ

 

Oszczędnicka