Oszczędzanie na przyszłość dzieci – jak zacząć?

Oszczędzanie na przyszłość dziecka - od czego zacząć?

Oszczędzanie na przyszłość dzieci to według mnie bardzo ważny temat i oczywiście warto o tym pomyśleć już od najmłodszych lat (lub nawet jeszcze przed urodzeniem Malucha), ale… zanim to zrobisz, musisz (koniecznie, obowiązkowo, bez dwóch zdań) zatroszczyć się o ogólne bezpieczeństwo swojej rodziny „tu i teraz” i w najbliższych latach, czyli uporządkować swoje domowe finanse!

Jeśli masz jakiekolwiek długi konsumpcyjne, to najpierw się ich pozbądź. Jeśli nie masz funduszu awaryjnego i poduszki bezpieczeństwa – najpierw je stwórz. Jeśli nie odkładasz pieniędzy na swoją emeryturę, to najpierw się tym zajmij (chyba że myślisz o odkładaniu pieniędzy z programu 500+, wtedy ostatnio podpunkt nie obowiązuje ;P).
Odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka jest ważne, ale te sprawy są ważniejsze.

Wiesz, dlaczego to AŻ TAKIE ISTOTNE? Jeśli zaczniesz odkładać pieniądze na przyszłość dzieci mając jednocześnie kredyty konsumpcyjne i brak zabezpieczenia (w formie poduszki i funduszu awaryjnego), to gdy coś się wydarzy (przejściowy kryzys, utrata pracy, choroba etc), będziesz musiała sięgnąć po te pieniądze.

Najpierw uporządkuj swoje bieżące finanse (spłata długów konsumpcyjnych, stworzenie funduszu awaryjnego i poduszki bezpieczeństwa), a dopiero potem myśl o oszczędzaniu na przyszłość dzieci.

Na potrzeby tego artykułu przejrzałam naprawdę OGROMNĄ ilość ofert (dlatego tyle czasu zajęło mi jego napisanie), ale przedstawiam Wam tylko te, do których jestem przekonana, że są dobrą inwestycją. Osobiście preferuję produkty bezpieczne, którymi nie trzeba specjalnie zarządzać. To nie jest żadna rekomendacja finansowa, tylko moja prywatna opinia – jak najlepiej ulokować środki na przyszłość.

Gdzie zainwestować pieniądze na przyszłość dzieci?

Jeżeli nie masz wiedzy (ani czasu, żeby się dokształcić) na temat inwestowania to najlepszym rozwiązaniem będzie zwykłe konto oszczędnościowe, lokata lub obligacje skarbowe. I zawsze, ale to zawsze trzymaj się zasady „rozumiem, w co inwestuję. Nawet jeśli jakiś pośrednik namawia Cię na świetny produkt, czy plan oszczędzania, jeśli nie rozumiesz sposobu jego działania, (czy też zapisów w umowie) nie wkładaj tam swoich pieniędzy.

Jakiś czas temu na rynku królowały polislokaty. Rodzice w najlepszej wierze zakładali swoich dzieciakom takie produkty, mamieni niebotycznymi zyskami. Tymczasem w przeważającej większości okazywało się, że opłaty zjadały całe zyski i dobrze było, jeśli ktoś wyszedł na tzw. zero. Ale niestety bardzo często ludzie tracili mniejszą lub większą część swoich pieniędzy. Dlatego ani ja, ani żaden z finansowych blogerów, którego znam, nie poleca tego typu produktów.

Nie wydają mi się też atrakcyjne oferty proponowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Czy to połączone z ubezpieczeniem na życie, czy same. Są to po prostu drogie, wyjątkowo złożone produkty, ze sporymi opłatami likwidacyjnymi i dlatego bardzo trudno na nich zarobić. Nie twierdzę oczywiście, że się całkowicie nie da, ale nie jest to łatwe.

Pierwsze kroki – świadomość i nastawienie

Według mnie opowieści o kilkunasto (czy nawet kilkudziesięcio) procentowych zyskach możesz włożyć między bajki. Jeśli nawet komuś udaje się osiągnąć takie stopy zwrotu, to hossa nie będzie trwać wiecznie (nie można zakładać takich zysków na przestrzeni kilkunastu lat). Poza tym nie da się osiągnąć takich wyników, grając bezpiecznie.

Dlatego, jeśli myślisz o inwestycji na przyszłość swojego dziecka, nie nastawiaj się na szybkie pomnażanie wpłacanych pieniędzy. To nie ma być sposób na znaczące zwiększenie kapitału, a zabezpieczenie za kilka/kilkanaście lat.

Czy warto odkładać pieniądze nawet na bardzo niski procent?

Oczywiście, że warto! Zawsze lepiej odkładać pieniądze, niż nie odkładać wcale. Jeśli jednak ma się to mocno odbijać na jakości naszego obecnego życia, można by się zastanawiać (bo przecież inflacja „zje” część tych finansów), ale…

…wyobraźmy sobie taką sytuację. Rodzi Ci się dziecko i:

– jeśli nic nie będziesz odkładać na jego przyszłość, to kiedy osiągnie ono pełnoletniość, będziesz mieć kwotę 0 zł.
– jeśli zaczniesz odkładać 100 zł miesięcznie (nawet na zwykłe konto, które jest zupełnie nieoprocentowane) to po 18 latach będziesz dysponować kwotą 21 600 zł. Oczywiście z uwagi na inflację nie będzie ona warta tyle, co teraz, ale… to chyba znacząca różnica w porównaniu do sytuacji z poprzedniego punktu. Zawsze to kilkanaście tysięcy więcej ;).
– jeśli zaczniesz odkładać 100 zł miesięcznie i będziesz w stanie pomnażać ich wartość (nawet o kilka %) to po 18 latach możesz mieć nawet więcej pieniędzy, niż odłożyłaś :).

 

Pamiętaj, że każda z nas jest inna, ma inną sytuację życiową, poziom akceptacji ryzyka, różny poziom dojrzałości, różne zobowiązania. Bardzo ważne jest, żeby wybór formy inwestowania był Twoją osobistą, przemyślaną decyzją. A nie pomysłem pod wpływem chwili, czy czyjejś opinii.

Produkty bezpieczne i „niewymagające” specjalnego nadzorowania

Czyli takie produkty, gdzie masz pewność zysku, choć z przyczyn oczywistych nie jakiegoś spektakularnego.
Mogą to być:
– konta oszczędnościowe
– bony skarbowe
– lokaty

Konta oszczędnościowe to według mnie świetny początek nawet na najmniejsze kwoty. Nie skreślaj tej opcji, jeśli masz problem z samodyscypliną i/lub systematycznością. Po prostu ustaw sobie przelew na określoną kwotę dzień po wpłynięciu wypłaty i zapomnij o tych pieniądzach.

Jeśli chcesz mieć utrudniony dostęp do tych środków, załóż to konto w banku, gdzie nie masz głównego rachunku. Pamiętaj, jeśli będziesz mieć poduszkę bezpieczeństwa, fundusz na nieprzewidziane (i te przewidziane) wydatki to nie będziesz miała pokusy sięgnięcia po te pieniądze!

Najlepsze na rynku konta oszczędnościowe (VII 2017):
Orange 3,5% (przez 6 miesięcy)
Tylko dla nowych klientów przy założeniu konta osobistego
(Link do założenia konta)
Deutsche Bank konto Oszczędnościowe plus 2,55%  (przez 4 miesiące)
(Link do założenia konta)

 

Jeśli masz problem z samodyscypliną i/lub systematycznością, to ustaw sobie stałe polecenie przelewu określonej kwoty (najlepiej dzień lub dwa po wypłacie), żeby nie myśleć o tej składce.

 

Kolejną opcją są obligacje skarbowe, czyli papiery wartościowe sprzedawane przez Ministra Finansów. Krótko mówiąc „Państwo”  pożycza od nas określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami (wykupić obligacje) w określonym czasie. Cena obligacji wynosi obecnie 100 zł, ale w zależności od jej „terminu ważności” różni się możliwością zysku. Można je kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP, za pośrednictwem internetu pod adresem: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl lub telefonicznie.

Bez tytułu

Dla beneficjentów programu 500+ zostały stworzone jeszcze atrakcyjniej oprocentowane obligacje skarbowe.

Obligacje 6-letnie ROS (2,80% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,75% + inflacja, z roczną kapitalizacją odsetek)
Obligacje 12-letnie ROD (3,20% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 2,00% + inflacja, z roczną kapitalizacją odsetek)

Rodzinne obligacje oszczędnościowe ROS/ROD przeznaczone są wyłącznie dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”. To znaczy, że tylko osoba, która złożyła wniosek i otrzymała decyzję przyznającą to świadczenie, może zakupić obligacje. Oczywiście, jeśli zechcesz zlikwidować tę inwestycję, czyli wnioskować o przedterminowy wykup możesz to zrobić niemal w każdej chwili (po upływie siedmiu dni kalendarzowych od dnia zakupu obligacji i nie później niż jeden miesiąc przed dniem ich wykupu). Kwota kapitału początkowego jest niezmienna, jedynie wartość odsetek zostanie pomniejszona o 0,70 zł (w przypadku obligacji 6-letnich) i 2 zł (w przypadku obligacji 12-letnich). Opłata jest pobierana w pełnej wysokości (gdy wartość narosłych odsetek jest większa od wartości opłaty) lub do wysokości narosłych odsetek (gdy wartość narosłych odsetek jest mniejsza od wartości opłaty).

 

Lokaty są dobre, jeśli masz do zainwestowania jednorazowo większą sumę pieniędzy (np. z chrztu, czy komunii), ale raczej nie sprawdzą się w systematycznym, długoterminowym oszczędzaniu na przyszłość dziecka. Po pierwsze są na dość krótki okres , a po drugie (zazwyczaj) nie można dokładać do nich nowych środków.

Obecnie najlepiej oprocentowane lokaty (VII 2017):
Idea Bank Lokata Happy – 4 % (2 miesiące)
Tylko dla nowych klientów (jeśli nigdy nie składałaś do tego banku żadnego wniosku), bez otwierania konta.
od 500 do 10 000 zł
(Link do założenia lokaty)
Nest Lokata Witaj – 4 % (3 miesiące)
Tylko dla nowych klientów. Przy założeniu konta osobistego.
od 1000 do 10 000 zł
(Link do założenia lokaty)

Istnieje jednak ciekawy wyjątek – lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku.
Jest to inwestycja długoterminowa (10 letnia) z oprocentowaniem zmiennym (ustalanym codziennie, jako równowartość stopy referencyjnej WIBID O/N). Minimalna kwota lokaty to 100 złotych, ale można (a nawet trzeba, żeby w pełni z niej skorzystać) dopłacać pieniądze (min. 100 zł) w trakcie jej trwania. Dodatkową korzyścią jest możliwość otrzymania premii/nagrody rocznej w wysokości odpowiadającej 1/12 sumy wpłat na rachunek lokaty w danym roku. Jednak maksymalną kwotę ustalono na 500 zł. To oznacza, że jeśli wpłacisz np. 8000 zł, to i tak premia wyniesie 500 zł. Żeby otrzymać premię, trzeba być posiadaczem konta osobistego, konta oszczędnościowego oraz wpłacić w danym roku trwania lokaty minimum 1200 zł (czyli 100 zł miesięcznie).

Każdy Rodzic może otworzyć maksymalnie jedną lokatę na każde posiadane dziecko, które w dniu jej otwarcia nie przekroczyło wieku 18 lat (jednak nie więcej niż pięć lokat tego typu). Lokatę można zerwać bez konsekwencji, ale nie można jej ponownie założyć na to samo dziecko. W przypadku rezygnacji przed upływem 5 lat od pierwszej wpłaty należy zwrócić całość premii.

Jeśli jesteś posiadaczką konta w db to lokatę db Plan 500+Premia możesz założyć tylko w oddziale. Jeśli nie jesteś klientem banku, możesz założyć ją TUTAJ.

 

Produkty obarczone większym ryzykiem (i wymagające zaangażowania)

Pisałam już wiele razy, że jestem raczej ostrożnym inwestorem i o ile Oszczędnicki bardzo lubi giełdową adrenalinę, to mnie ona zupełnie nie przekonuje. Wolę mniejszy, ale pewny zysk, niż niepewność wielkich zwrotów. I powiem Wam, że na przestrzeni lat nie wychodzę na tym wcale tak źle. Oczywiście nigdy nie udało mi się osiągnąć kilkunasto (czy kilkudziesięcio) procentowych zysków, ale też nigdy niczego nie straciłam ;).

W tej kategorii mogę Wam polecić (chociaż bez wielkiego zapału i przekonania) jedynie fundusze inwestycyjne. Teoretycznie inwestując w tzw. stabilne, nieagresywne programy mamy szansę na odrobinę wyższe oprocentowanie, niż w przypadku konta oszczędnościowego, lokaty czy obligacji, ale nigdy nie ma 100% pewności zysku.

Zaletą funduszy są dość niskie opłaty za zarządzanie (w stosunku do innych produktów tego typu, bo oczywiście za lokaty, konta oszczędnościowe czy obligacje nie ma żadnych opłat), wadą – konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych przy każdej sprzedaży jednostek funduszu. [W funduszach inwestycyjnych nabywa się jednostki uczestnictwa, których wartość zależy od wartości aktywów wchodzących w skład portfela inwestycyjnego funduszu. Obiecuję, że jesienią napiszę artykuł o funduszach inwestycyjnych :)].

Jednak skuteczne inwestowanie wymaga dobrej znajomości rynków finansowych (lub dobrego doradcy finansowego/inwestycyjnego). Dlatego wydaje mi się, że moja niechęć do tego typu produktów wynika po prostu z faktu, że nie mam ochoty się nimi zajmować. A bez monitorowania rynku (chociażby co kwartał) raczej nie jesteśmy w stanie osiągnąć sensownych zysków.

Dlaczego nie polecam innych produktów?

Dlaczego nie polecam żadnych polis posagowych, programów systematycznego oszczędzania czy innych produktów tego typu? Bo uważam, że są zupełnie nieopłacalne. Oczywiście w przypadku, jeśli naszym celem jest odkładanie i pomnażanie pieniędzy na przyszłość naszego dziecka. Jeśli ktoś myśli o ubezpieczeniu np. na wypadek swojej śmierci, to może się nad takim produktem zastanowić, ale prawdopodobnie lepszą opcją będzie „normalne” ubezpieczenie. Dlatego że polisa to nie jest „czysta” inwestycja, tylko zabezpieczenie przyszłości dziecka na wypadek śmierci np. któregoś z rodziców. Oszczędzanie na dostatnią dorosłość dziecka jest tu dopiero na drugim miejscu. Oczywiście w przypadku tragedii otrzyma się sporą kwotę, ale gdy nie nastąpi śmierć rodzica, suma pieniędzy zgromadzonych będzie stosunkowo niska.

Opłaty manipulacyjne są w tych produktach bardzo drogie, a i kara za wcześniejsze zerwanie umowy bywa bardzo dotkliwa. Dlatego, jeśli myślisz o tego typu zabezpieczeniu, to lepiej ubezpieczyć rodzica, który zarabia znacząco więcej na wypadek jego śmierci, a resztę pieniędzy odkładać w bardziej opłacalny sposób

Co jeśli nie mam z czego oszczędzać?!

Oczywiście, jeśli masz długi konsumpcyjne, nie masz jeszcze funduszu awaryjnego, poduszki bezpieczeństwa i nie odkładasz na swoją emeryturę, to zajmij się najpierw tymi celami! (Wyjątek stanowi sytuacja, gdy chcesz zainwestować pieniądze z programu 500+, wtedy nie myśl o emeryturze :))
Bardzo często ludzie mówią, że nie mają pieniędzy, by odkładać na przyszłość dzieci, tyle jest teraz bieżących wydatków. Często też tłumaczą sobie większość tych wydatków dobrem dziecka. Ale czy kolejna zabawka nie może poczekać? Czy Twoje dziecko potrzebuje tylu par butów? Czy potrzebna jest mu kolejna koszulka? Być może część z Rodziców odpowie na te pytania twierdząco. Ale zastanów się, czy nie jesteś w stanie odkładać, chociażby 20 złotych miesięcznie? Od czegoś trzeba zacząć. Małe kwoty teraz, zrobią ogromną różnicę za kilkanaście lat, kiedy Twoje dziecko będzie wchodziło w dorosłość.

Czy samo odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka wystarczy?

Myślę, że warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy, a mianowicie o finansowej edukacji swoich dzieci. To, że odkładamy na ich przyszłość to jedno. Ale równie ważną rzeczą jest uczenie ich o wartości pieniądza, sposobach na zarządzanie budżetem domowym, zapewnianiu swoich potrzeb. Pewnie za jakiś czas (jak Junior trochę podrośnie) tego typu wpisy (o edukacji finansowej najmłodszych) pojawią się  na blogu. Nie będę się przecież „wymądrzać na sucho” ;).

My póki co oszczędzamy na przyszłość Juniora na koncie oszczędnościowym. W sierpniu staniemy się beneficjentami programu 500+ i wtedy zainwestujemy w obligacje ROD ;). Zastanawiam się też nad lokatą db Plan 500+Premia [Jeśli się na nią zdecydujemy, zrobię mini instrukcję, jak zakładać tego typu produkty przez internet].

A Ty jak oszczędzasz na przyszłość swojego dziecka/dzieci? Czy jeszcze ten etap przed Tobą?

 

Pamiętaj proszę, że informacje przedstawione na tej stronie internetowej są moimi prywatnymi opiniami i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).
P.S. Niektóre z polecanym produktów są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli założysz konto/lokatę za pośrednictwem takiego linka dostanę drobną prowizję. To w żadnym wypadku nie wpływa na koszt czy atrakcyjność oferty dla Ciebie, ale będzie dla mnie znakiem, że cenisz moją pracę ;).

Oszczędnicka

 • Pionierka

  Można tu pisać o konkretnych produktach? Jakby co – nie reklama, sama wybrałam i chętnie poznam opinię. Otóż dla Nowej Obywatelki planuję:
  1000 zł z becikowego zainwestować w pierwszą w moim życiu sztabkę złota. Nie liczę na oszałamiające zyski, to w ramach testowania tej opcji :)
  1000 zł od pracodawcy (taki mamy bonus na dzieci) zainwestować w obligacje
  Planuję też założyć Moją Rezerwą Finansową w Credit Agricole – na 5 lat, po 100 miesięcznie. Po 5 latach będzie suma do zainwestowania w inny produkt, w zależności od sytuacji.
  Dodatkowo Program Inwestycyjny Przyszłość Plus w Millenium. 100 zł miesięcznie to uważam rozsądna kwota na „zabawę” z funduszami. Szczególnie, że mają ciekawą ofertę jeśli chodzi o nabywanie jednostek.
  I jak oceniasz taki plan?

  • Ciekawa opcja ze złotem :) Ja w ramach podobnych testów planuję być właścicielką przynajmniej 1 Bitcoin 😀

   • Ula a mi się ostatnio obiło o uszy, że KNF i NBP ostrzegają przed bitcoinem 😉 Taki artykuł na szybko:
    http://www.forbes.pl/kryptowaluty-ostrzezenie-nbp-i-knf,artykuly,213764,1,1.html

    • dokładnie – ostrzegają. To inwestycje – i każdy musi zdecydować się na poziom ryzyka odpowiedni dla siebie. Co do ostrzeżenia. Jak ktoś ciutkę wczyta się w temat – to się dowie że w tym roku Japonia uznała bitcoin za środek płatniczy i można nim płacić w sklepach. 2 kraje – 2 zupełnie różne podejścia do tego samego tematu. Ryzyko na pewno jest – bo nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Ale mimo wszystko mi bardzo podoba się idea bitcoina. Tego, że jest niezależny od jakichkolwiek rządów na świecie oraz nie podlega inflacji. W 2013 już miałam jednego 😉 I sprzedałam go za 1/10 dzisiejszej ceny. A teraz postanowiłam go po prostu gromadzić. Traktuję jak inwestycję np. w obrazy młodych polskich artystów :) Kupujesz i nigdy nie wiesz czy trafisz. Ale mimo to podejmujesz ryzyko i kupujesz :). A kupuję za tyle – ile jestem gotowa stracić całkowicie. To takie hobby. Główna działalność inwestycyjna opiera się o sprawdzone nieruchomości. Po prostu za kilka lat znowu nie chcę pluć sobie w brodę – że miałam okazję i przeszłam obok niej obojętnie. Ale tak jak pisze – to moja decyzja i moje pieniądze, w kwotach które jestem gotowa stracić :) Nikogo nie namawiam do kupna. Jeśli już – to do zapoznania się z tematem 😀 Nie tylko poprzez komunikaty NBP :)

     • hehehe no racja racja, ja się na tym nie znam – chociaż może powinnam! w końcu pracuję w IT! 😛 Ale usłyszałam o tym ostatnio w Trójce chyba i tak mi się skojarzyło.

  • No nie mogę! Tyle się wczoraj rozpisałam… i padła mi internet i wszystko się skasowało :(:(:(:(

   W każdym razie… duży plus za dywersyfikację 😉 Bo to bardzo ważne.
   Jeśli chodzi o złoto, to sama specjalnie się na tym nie znam, ale czytałam/słyszałam, że najbardziej opłaca się inwestować w uncję (bo wtedy te opłaty… nie wiem jak je nazwać „manipulacyjne”, „produktowe” są najniższe). Tylko to już wydatek kilku tysięcy, także myślę, że ten 1000 zł też będzie OK na początek ;). No i inwestycja w złoto, to raczej nie jest opcja na mega pomnażanie swoich środków, tylko bardziej inwestycja w celu utrzymania wartości kapitału. Ale to przecież też jest ważne ;).

   Jeśli chodzi o ten program systematycznego oszczędzania w Credit Agricole, to ja jestem ogólnie sceptycznie nastawiona do tego typu produktów (wyjątkiem jest ta lokata w db, ale tylko z uwagi na tę premię ;)). Ale nie mówię, że to zła opcja 😉 No i pewnie dla niektórych taki „prawdziwy przymus” odkładania (a nie ustawienie zlecenia, które przecież zawsze można zignorować) będzie wielkim plusem ;).

   Program Inwestycyjny w Millenium wygląda fajnie. Nie oglądałam, jak się mają ich fundusze, ale brak większości opłat manipulacyjnych i to że po iluś tam latach nie potrącają nic za odkup, bardzo mi się podoba ;). Tylko tak jak pisałam, tutaj potrzeba jednak trochę więcej zaangażowania, żeby osiągnąć sensowne zyski. Chociaż z drugiej strony, może warto się zaangażować :)

   • Pionierka

    Ten system oszczędzania w CA to po prostu lokata i tak to traktuję – nie jako inwestycję, tylko ochronę środków przed inflacją. Wiem, że dużo odsetek nie będzie, al jednak fakt, że moja 5-letnia córka będzie miała zgromadzone prawie 10 tysięcy na lokacie brzmi nieźle :)

 • Kolorowy

  Witaj Alicjo,

  Założyłem na syna konto 500+ w DB. W mojej opinii to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie otrzymujesz świadczenia 500+ na dziecko.

  1. Konto zlikwidować bez utraty premii (maksymalnie 500 PLN x lat) można dopiero po 5 latach i to właśnie taki okres przystąpienia do tego programu jest optymalny. W kolejnych latach (6…10) masz już zgromadzone na koncie ponad 30 000 i bardziej opłaca się je zainwestować w lokatę długoterminową lub obligacje.

  2. Według regulaminu promocji maksymalna premia to 500 zł/rok, nie ma za to w regulaminie wymogu okresowości wpłat. Można więc przyjąć, że posiadając odpowiednie fundusze (6 000 w pierwszym roku, a 5 500 w latach następnych, bo premię najlepiej jest wykorzystać jako kolejną wpłatę), bardziej opłaca się wpłacić pieniądze na np. lokaty 6M + 5M a na koniec roku rozliczeniowego konta DB 500+ wpłacić całość (dokładniej to 5 900, bo 100 należy wpłacić w ciągu miesiąca od założenia programu oszczędnościuowego).

  Pozdrawiam,
  Kolorowy

  • Masz rację 😉 Ale nie chciałam, aż tak „mieszać”. Bo jednak wtedy trzeba pamiętać, żeby pieniądze najpierw włożyć na inną lokatę, później pod koniec roku wrzucić na tę lokatę 500+, no i nie każdy dysponuje taką kwotą na początku roku.
   Myślałam o tym programie bardziej jako opcji regularnego oszczędzania – ustaw przelew –> zapomnij.

 • Kasia Katarzynka

  Witaj Alicjo,
  Nie mam dzieci, ale opiszę o oszczędzaniu moich rodziców. Kiedyś popularne były książeczki oszczędnościowe. Ja i mój brat mieliśmy założone ich kilka. O jednej mojej książeczce założonej już po denominacji kiedy kończyłam podstawówkę zapomnieliśmy. Odnaleźliśmy ją kiedy byłam studentką pierwszego roku. To był finansowo bardzo trudny dla nas czas.Kiedy odnaleźliśmy książeczkę oszczędnościową. Moja Mama stwierdziła po wysokości wkładu, że może wkład z odsetkami dadzą jej 2 góra 3 pensje. Pojechałam z Tatą do banku i okazało się, że na książeczce jest ponad 10 pensji Mamy. Nie spodziewaliśmy się takiej sumy. Przez cały czas pieniądze pracowały

  • Kasia Katarzynka

   Takie oszczędzanie na przyszłość dzieci w przypadku moim i brata bardzo się sprawdziło, bardzo nam pomogło. Dodatkowo wyrobiło w nas nawyk oszczędzania i odkładania pieniędzy „na czarną godzinę”

   • Dzięki Kasiu za podzielenie się Twoją historią. Pieniądze zapomniane, ale pracowite ;P Super, że Rodzice pomyśleli o Waszej przyszłości 😉

 • Co do drobnych comiesięcznych wpłat, to my stosujemy zasadę 1 zł za jeden dzień życia – wpłacamy na konto oszczędnościowe tyle zł, ile jest dni w miesiącu. Nie jest duże obciążenie dla budżetu, bo dla dwójki wychodzi maksymalnie 62 zł. Oprócz tego oboje mają wykupione coś typu polisy, czyli dokładnie to, czego nie polecasz 😉 No ale lepsze to, niż nic 😉 Bardzo trafiły do mnie Twoje słowa o tym, by najpierw zabezpieczyć swoją przyszłość – mam wrażenie, że nadal wszyscy zapominamy, co tak naprawdę powinno być naszym finansowym priorytetem…

  • Pewnie, że lepsze to niż nic 😉 Super pomysł z tą złotówką za dzień – to nie są duże pieniądze – ba! w większości budżetów domowych nawet niezauważalne, po prostu nie kupi się kolejnej „pierdoły”, a jakaś kwota rośnie. Nieduża, bo nieduża, ale zawsze to znacznie więcej niż zero 😉

   Mi to się w ogóle wydaje, że panuje jakieś zbiorowe wyparcie, jeśli chodzi np. o emeryturę (bo chyba o tym funduszu awaryjnym i poduszze bezpieczeństwa już coraz więcej osób myśli… chyba że się mylę :((( ). „Wszyscy” chcą niższy wiek emerytalny, dodatkowe benefity i żyją w przekonaniu, że poziom ich życia będzie na podobnym poziomie, jak w wieku produkcyjnym….

 • Iza

  Dla mnie, wiadomo już z poziomu pewnych srodkow zaoszczedzonych tudziez odziedziczonych wydaje sie nadal sensowniejsza niż produkty bankowe inwestycja w nieruchomosci. i lub np. sztuke, design, zabytkowe samochody (o ile sie ktos na temacie zna/interesuje).
  I w obu powyzszych przypadkach pod jednym nadrzednym warunkiem ze jest to cos co nam sie podoba, co ‚czujemy’
  Dla przykladu moi rodzice (pochodzimy z duzego miast) kupili gospodarstwo/siedlisko 10 lat temu za 35 tys. zl. – zakochali sie w lesie i uroczych choć zaniedbanych zabudowaniach… w międzyczasie ich gospodarstwo zyskało niemal 7 krotnie na wartości … nie da tego żadna lokata… a tym bardziej nie da tyle radości ile daje im przebywanie na wsi.
  Ciekawi mnie jaki jest Twój stosunek do wymiany zaoszczędzonych pieniędzy na nieruchomość. Osobiście ostatnio odziedziczone pół kawalerki wykupiliśmy wypłukując *skarbonki* z czystego rachunku ze z najmu będziemy mieć min. 1000 zł miesiecznie…
  ciekawa jestem Twojego zdania na takie formy inwestowania?

  • Jestem jak najbardziej za! Tylko to już jest kolejny etap 😉 Niestety znaczna część społeczeństwa nie oszczędza nawet 100 zł miesięcznie na przyszłość swoich dzieci ;(. I wtedy wystarczy lekka zmiana myślenia (i oczywiście podjęcie akcji), żeby za kilkanaście lat być w zupełnie innej sytuacji.

   Ale…jeśli jakiś kapitał już jest, to czasem lepszą opcją wydaje się inwestycja w nieruchomości. Oczywiście to zawsze jest indywidualna sytuacja i nie można ślepo założyć, że to zawsze będzie najlepsze rozwiązanie. Też myślimy o takiej formie inwestycji (ale to raczej nie w kontekście oszczędzania na przyszłość dzieci). No i po drodze myślimy jeszcze o domu ;P, który jednak takie pomysły odkłada na trochę później.

   Gdybym miała taką sytuację jak Wy (możliwość wykupienia połowy kawalerki) też bym się na nią zdecydowała 😉

 • Niestety nie oszczędzam jeszcze na przyszłość moich dzieci i to jest moja bolączka. Dlatego staram się cały czas rozwijać, żeby zwiększyć zarobki i wówczas zacznę odkładać na ich przyszłość i na pewno więcej na naszą starość (obecnie to tylko 100 zł). Mnie nie przekonują długoletnie produkty oszczędnościowe. Wiem, że z niektórych można zrezygnować bez większych konsekwencji, jednak nie podoba mi się mniejsza płynność tych pieniędzy. Wolę sama wybierać lokaty spośród aktualnych ofert i zmieniać je co jakiś czas na korzystniejsze. Chociaż wymaga to nieco czasu na przejrzenie ofert.
  Podoba mi się ten pomysł 1 zł/za dzień życia dziecka. Może spróbuję wprowadzić, żeby nieco oszukać sumienie:)

  • Malwina, tylko najpierw pamiętajcie o sobie 😉 Dzieci bez „posagu” jakoś sobie poradzą, ale Wam bez emerytury będzie już znacznie gorzej. Chyba że faktycznie opcja z 1 zł dziennie „uspokoi Twoje sumienie” :P, a w międzyczasie będzies zwiększać zarobki. Trzymam za to kciuki :*

   • Masz racje. Na swoją starość odkładamy, chociaż niewiele, ale systematycznie od dłuższego czasu. Jak nie uda mi się je wspomóc finansowo, to chociaż nie będę ciężarem dla nich:)

 • Najważniejsze to nie robić nic wbrew sobie 😉

  Jeśli masz obawy, nie odpowiada Ci dłuższy okres inwestycji, to nie wkładaj w dany produkt swoich pieniędzy. Chociaż w przypadku tej lokaty w db nie ma obowiązku kolejnych wpłat i możesz włożyć po prostu jednorazowo pieniądze (tylko wtedy lokata nie będzie już atrakcyjna ;P). Więc może faktycznie lepiej dla Ciebie będzie inwestować w inne (krótkoterminowe) produkty 😉 Dla każdego coś się znajdzie.

 • Dzięki Ewo za miłe słowa ;*

  Też mam takich znajomych 😉 I po prostu wtedy o finansach nie rozmawiamy ;P Z doświadczenia wiem, że każdy musi sam dojrzeć do zmian. Można ewentualnie od czasu do czasu coś napomknąć np. na swoim przykładzie, ale w niektórych kręgach jest po prostu „w modzie” narzekać na drogie życie i kredyty na wszystko (jednocześnie nie robiąc nic, żeby to zmienić).

  Dobrze mieć osoby obok siebie, które myślą o finansach podobnie, ale jeśli nie masz ich w „realnym” świecie, zawsze pozostaje internet 😉

 • To jest nas kosmitów więcej :) w moim realnym otoczeniu jest sporo osób – które uważają zdolność kredytową za substytut ich zamożności. Ciężko z nimi rozmawiać choćby o poduszce finansowej. Mimo to mam nadzieję – że może z czasem… jednak spojrzą na to wszystko inaczej :)

 • Bardzo fajny wpis. Ja takżę nie oszczędzam jeszcze na przyszłość dzieci, ponieważjeszcze nie mam takich mozliwości finansowych.

  • lol

   Ja trochę odejdę od tematu, ostatnio usłyszałam od znajomej , że nie chce jej się już pracować (ma niewiele ponad 30 lat) , wykorzystała prawie cały urlop,opiekę na pierwsze dziecko i teraz musi zaciążyć i to biegusiem , bo dostanie 500+, które jak się domyśliłam nie pójdzie na dziecko. Ręce mi opadły :(