10 sposobów na tańsze Święta Wielkanocne

1045_min

Święta Wielkanocne już niebawem. Wprawdzie zbliżające się dni nie obciążają tak naszych budżetów, jak Święta Bożego Narodzenia, ale niezaplanowane również mogą pokrzyżować nasze finansowe plany. Mam dla Was 10 sposobów, jak przygotować Święta Wielkanocne bez stresu i zbędnych wydatków.

 1. Zaplanuj harmonogram spędzania Świąt.
  Wiem, że to dość sztywno brzmi, ale chodzi po prostu o to, żeby ustalić, gdzie jesz śniadanie Wielkanocne, a gdzie obiad Drugiego Dnia Świąt. Czy Ty gościsz całą rodzinę u siebie? Czy może odwiedzasz swoich bliskich? Chociaż pewnie w tym roku ten krok już dawno za Tobą. To ważne, żeby dokładnie wiedzieć, w jaki sposób i  z kim będziesz spędzać ten czas.
 2. Zaplanuj posiłki i zakupy.
  Mam nadzieję, że, że tak jak ja (w końcu! :P) planujesz tygodniowe menu. Taką samą zasadę można zastosować do potraw świątecznych. Nie przesadzaj z ich ilością. Przecież nie chodzi o to, żeby się objeść do nieprzytomności, tylko żeby świętować w rodzinnym gronie Zmartwychwstanie.
 3. Podział posiłków.
  Jeśli już wiesz, jak będzie wyglądał Twój świąteczny plan, zaproponuj podzielenie się posiłkami. Szczególnie w sytuacji, gdy gościsz u siebie całą Rodzinę. Jeśli to Ty jesteś zaproszona, zaproponuj swój wkład w świąteczne menu.
 4. Zakupy.
  Pamiętaj, żeby zakupy zrobić odpowiednio wcześniej (nie w sobotę przed zamknięciem sklepów), ale też nie przesadzaj z ilością produktów. Masz przecież plan, co będzie w menu. Poza tym to tylko dwa dni. Nie ma sensu przygotowywać góry jedzenia, którą później będziesz dojadać przez tydzień.
 5. Promocje.
  Uważaj na wszechobecne w tym czasie promocje. Bo to, że coś ma przekreśloną starą cenę i wielki napis „okazja” wcale nie znaczy, że jest czymś wartym Twoich pieniędzy. Przeliczaj zawsze na kilogramy/litry i (jeśli masz taką możliwość) porównaj ceny w innych sklepach. Oczywiście nie chodzi o to, żeby biegać do sześciu różnych sklepów, żeby zaoszczędzić 2 złote. Ale o wcześniejsze przygotowanie (w miarę możliwości) i wykorzystanie najlepszej oferty.
 6. Przejrzyj sposoby na oszczędzanie na jedzeniu, może coś Cię zainspiruje.
 7. Ozdoby.
  Najlepszy okres na kupowanie świątecznych ozdób jest tuż po Świętach ;). Wtedy wszystkie jajeczka, króliczki, kurczaczki etc. w mgnieniu oka tanieją o kilkadziesiąt procent. To rada na przyszły rok, ale co zrobić, gdy chcesz upiększyć swój dom ozdobami w tym roku? Jeśli masz dzieci, to pomyślcie o wykonaniu ozdób wspólnie. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji i instrukcji, jak zrobić proste ozdoby razem z dziećmi. Niestety nie podam żadnego z nich, bo osobiście kompletnie nie potrzebuję upiększania domu na święta, ale jeśli znacie takie strony – śmiało podzielcie się w komentarzach.
 8. Pisanki.
  Nie kupuj sztucznych barwników (choć nie jest to wielki wydatek, to zupełnie niepotrzebny i całkowicie nie eko ;P) najlepsze są te naturalne.

  • sok z żurawiny lub buraki – kolor różowy do czerwonego
  • łupiny cebuli – kasztanowy
  • jagody – niebieski do fioletowego
  • czerwona kapusta (poszatkowana) – niebieski
  • świeży szpinak – zielony
  • kawa ziarnista – brązowy
  • kurkuma – żółty
 9. Alternatywne formy spędzania czasu.
  Każde Święta kojarzą mi się z długimi godzinami spędzonymi przy stole przy rozmowach, ale też ogromnych ilościach jedzenia. Podejrzewam, że wiele z Was ma podobne doświadczenia. Na szczęście ten model powoli odchodzi do lamusa. My stawiamy na skromniejsze menu, połączone z jakąś aktywnością fizyczną (chociażby spacerem).
 10. Pamiętaj, co jest w Świętach najważniejsze.
  Na pewno nie zastawiony po brzegi stół ;).

 

Co sądzisz o tych sposobach? A może masz jeszcze jakieś?

ways to cook healthy

 

Oszczędnicka