Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 35

1Czytam właśnie książkę poleconą przez Czytelniczkę “Skonsumowani. Jak rynek psuje dzieci, infantylizuje dorosłych i połyka obywateli” autorstwa Benjamina Barbera i dochodzę do wniosku, że większość z nas faktycznie jest kompletnie bez szans w starciu z machiną konsumpcjonizmu. To wszystko jest tak genialnie zaplanowane i rozgrywane, że wydaje się niemożliwe do ominięcia. A jednak jest “garstka szaleńców” (rosnąca w siłę!:P), której się wydaje, że można racjonalnie zarządzać swoimi finansami i omijać pułapki szalonej konsumpcji…

Jeśli dopiero dziś trafiłaś na ten cykl, zerknij na poprzednie zadania:

Zacznij od najważniejszych:
Tydzień 1: Podlicz, ile masz pieniędzy.
Tydzień 2: Finansowe rozmowy.
Tydzień 4: Fundusz awaryjny.
Tydzień 5: Budżet domowy.
Tydzień 6: Poduszka bezpieczeństwa.
Tydzień 18: Zaatakuj swoje długi

Pozostałe zadania rób w dogodnym dla Ciebie czasie
Tydzień 3: Rachunkowy dzień.
Tydzień 7: Podwyżka.
Tydzień 8: Podnoszenie kwalifikacji (za darmo).
Tydzień 9: Podnoszenie kwalifikacji językowych (za darmo).
Tydzień 10: Rozlicz PIT
Tydzień 11: Marka
Tydzień 12: Napoje gazowane
Tydzień 13: Tydzień z zapasów
Tydzień 14: Odgruzowanie mieszkania: szafy
Tydzień 15: Odgruzowanie mieszkania: papierowy świat
Tydzień 16: Odgruzowanie mieszkania: inne
Tydzień 17: Odgruzowanie mieszkania: dziecięce skarby
Tydzień 19: Jedz sezonowo
Tydzień 20: Księga cen
Tydzień 21: Planuj tygodniowe menu
Tydzień 22: Mięso – wybieraj mądrze
Tydzień 23: Negocjuj
Tydzień 24: Fundusz wydatków nieregularnych
Tydzień 25: Jedz w domu
Tydzień 26: Gotuj prosto
Tydzień 27: Znajdź dodatkową pracę
Tydzień 28: Wybieraj mądrze –> wakacje
Tydzień 29: Bądź odpowiedzialna za swoje rzeczy – recykling domowy
Tydzień 30: Stosuj zasadę „zaczekaj”
Tydzień 31: Chciej mniej
Tydzień 32: Szanuj swój czas
Tydzień 33: Kupuj w większych opakowaniach
Tydzień 34: Finansowy kontrakt

Dzisiejsze zadanie będzie związane ze sferą umysłu. Bo to, co myślimy, kształtuje w pewien sposób naszą rzeczywistość. Jeżeli coś jest naszym świadomym wyborem, to traktujemy to zupełnie inaczej, niż coś narzuconego nam z góry. Dlatego proponuję, żebyś przez najbliższy tydzień zastanowiła się, czy masz jakieś alternatywy dla swoich wyborów? Nowa książka? A może można wypożyczyć ją z biblioteki? Seans kinowy? A może w innym kinie jest taniej bądź są jakieś zniżki? Designerskie pudełka na rzeczy? A może możesz wykorzystać coś, co już masz? Spotkanie ze znajomymi w knajpie? A może raz na jakiś czas umówić się na piknik/spacer/wycieczkę rowerową? Jesteś wolnym strzelcem, pracujesz w kawiarniach i wydajesz za dużo pieniędzy na kawę i ciastka? A może spróbujesz przenieść się do czytelni w bibliotece? Kolejny drogi weekendowy wyjazd? A może spróbujesz mikrowyprawy? Czy musisz jeść codziennie mięso? Może wystarczy trzy razy w tygodniu? Możliwości są tysiące, wystarczy tylko odrobina wyobraźni i chęć kwestionowania statusu quo :).

Oczywiście nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę szukać oszczędności. Ale o to, żeby mieć otwarty stan umysłu i nie zamykać się na nowe rozwiązania.

Zadanie 35: Szukaj alternatywnych rozwiązań.

Być może to wyzwanie powinno być podzielone na kilka mniejszych, bo jest tyle obszarów, w których alternatyw można szukać, ale jest jeszcze tyle rzeczy do zrobienia (m.in. oszczędności domowe, inwestycje, emerytura), że nie starczyłoby nam tygodni w tym roku.

Ja najczęściej stosuję “tę zasadę” przy książkach i wyjściach ze znajomymi. A Ty? Podejmujesz wyzwanie, żeby w tym tygodniu szukać alternatyw dla Twoich utartych schematów?


Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie? – zapisz się na newsletter. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie
[mc4wp_form]
Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka