Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 29

Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 29

Lato nie nastraja do poważnych przedsięwzięć (a może tylko ja tak mam?), pomyślałam, że w tym okresie nie ma co wymagać “ciężkich zadań” i spektakularnych zmian. Małymi kroczkami też można dojść do celu. Przewiduję, że od września zaczniemy zadania bezpośrednio związane z pomnażaniem pieniędzy, a póki co… korzystajmy z lata i “siedźmy jak najmniej w internetach”. Ja się staram… z efektem :).

Jeśli dopiero dziś trafiłaś na ten cykl, zerknij na poprzednie zadania:

Zacznij od najważniejszych:
Tydzień 1: Podlicz, ile masz pieniędzy.
Tydzień 2: Finansowe rozmowy.
Tydzień 4: Fundusz awaryjny.
Tydzień 5: Budżet domowy.
Tydzień 6: Poduszka bezpieczeństwa.

Pozostałe zadania rób w dogodnym dla Ciebie czasie
Tydzień 3: Rachunkowy dzień.
Tydzień 7: Podwyżka.
Tydzień 8: Podnoszenie kwalifikacji (za darmo).
Tydzień 9: Podnoszenie kwalifikacji językowych (za darmo).
Tydzień 10: Rozlicz PIT
Tydzień 11: Marka
Tydzień 12: Napoje gazowane
Tydzień 13: Tydzień z zapasów
Tydzień 14: Odgruzowanie mieszkania: szafy
Tydzień 15: Odgruzowanie mieszkania: papierowy świat
Tydzień 16: Odgruzowanie mieszkania: inne
Tydzień 17: Odgruzowanie mieszkania: dziecięce skarby
Tydzień 18: Zaatakuj swoje długi
Tydzień 19: Jedz sezonowo
Tydzień 20: Księga cen
Tydzień 21: Planuj tygodniowe menu
Tydzień 22: Mięso – wybieraj mądrze
Tydzień 23: Negocjuj
Tydzień 24: Fundusz wydatków nieregularnych
Tydzień 25: Jedz w domu
Tydzień 26: Gotuj prosto
Tydzień 27: Znajdź dodatkową pracę
Tydzień 28: Wybieraj mądrze –> wakacje

Dzisiaj zatem bardzo luźne zadanie, a właściwie bardziej inspiracja. Wiesz, że uwielbiam “filozofię” minimalizmu, ale nie jako sztywną doktrynę, a “ideę szytą na miarą”. Według mnie świadomy konsumpcjonizm to podstawa, żeby ogarniać swoje finanse. Nie chodzi o jakieś sztuczne ograniczenia w postaci np. konkretnej liczby przedmiotów (nie ma to większego sensu), tylko o faktyczne wykorzystywanie rzeczy, które nas otaczają i bycia za nie odpowiedzialnym. Oczywiście, w dzisiejszym świecie, łatwiej coś wyrzucić i kupić nowe… Co więcej, wszyscy dookoła nas do tego zachęcają… Ale ja się nie zgadzam na takie podejście! Wiesz przecież, że łatwiej utrzymać kapitał, który już masz, niż zarobić nowy… Dlatego proponuję, żebyś zanim coś wyrzucisz, zastanowiła się, czy nie możesz dać temu czemuś “nowego życia”. Albo zanim coś nowego kupisz, pomyślała, czy coś, co już masz w domu, nie spełni podobnej funkcji? W większości przypadków to nie będą spektakularne oszczędności, ale ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. Oczywiście, jak zawsze… nie chodzi o to, żeby się zafiksować na ekstremalnym recyklingu i mieć wyrzuty sumienia, że cokolwiek kupujesz…  Nie tędy droga! Po prostu bądź odpowiedzialna za swoje rzeczy.

Jako źródło inspiracji polecam Ci blog Julii – nanowosmieci.pl. Mnie absolutnie urzekła metamorfoza klapek. Genialna! Oraz portal Życie rzeczy – czyli jakie rzeczy można zrobić z rzeczy. Jeśli tylko Junior będzie zainteresowany gotowaniem, na pewno zrobię mu taką kuchnię!

 

Zadanie 29: Myśl kreatywnie – bądź odpowiedzialna za swoje rzeczy. Staraj się przerabiać, to co już masz, zamiast kupować nowe produkty.

 

Jakie jest Twoje podejście do recyklingu? Uważasz, że to gra warta świeczki, czy nie warto się wysilać dla tych kilku, czy kilkunastu złotych? (Chociaż czasem mogą to być przecież oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych lub nawet więcej!) Może masz jakieś swoje sposoby, czy przykłady na “nowe życie rzeczy”?


Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie? – zapisz się na newsletter. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie

Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka