Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 27

1Ostatnio dużo siedzieliśmy w kuchni, szukając sposobów na racjonalne zarządzanie budżetem domowym. Jednak nie od dziś wiadomo, że najlepszą formą oszczędzania jest zwiększanie zarobków (przy zachowaniu takiego samego, lub nieznacznie wyższego poziomu wydatków). Oczywiście nie każdy ma możliwość uzyskania podwyżki lub zmiany pracy. Jednak lato ze swoim “urodzajem” prac sezonowych przychodzi nam na ratunek.

Jeśli dopiero dziś trafiłaś na ten cykl, zerknij na poprzednie zadania:

Zacznij od najważniejszych:
Tydzień 1: Podlicz, ile masz pieniędzy.
Tydzień 2: Finansowe rozmowy.
Tydzień 4: Fundusz awaryjny.
Tydzień 5: Budżet domowy.
Tydzień 6: Poduszka bezpieczeństwa.

Pozostałe zadania rób w dogodnym dla Ciebie czasie
Tydzień 3: Rachunkowy dzień.
Tydzień 7: Podwyżka.
Tydzień 8: Podnoszenie kwalifikacji (za darmo).
Tydzień 9: Podnoszenie kwalifikacji językowych (za darmo).
Tydzień 10: Rozlicz PIT
Tydzień 11: Marka
Tydzień 12: Napoje gazowane
Tydzień 13: Tydzień z zapasów
Tydzień 14: Odgruzowanie mieszkania: szafy
Tydzień 15: Odgruzowanie mieszkania: papierowy świat
Tydzień 16: Odgruzowanie mieszkania: inne
Tydzień 17: Odgruzowanie mieszkania: dziecięce skarby
Tydzień 18: Zaatakuj swoje długi
Tydzień 19: Jedz sezonowo
Tydzień 20: Księga cen
Tydzień 21: Planuj tygodniowe menu
Tydzień 22: Mięso – wybieraj mądrze
Tydzień 23: Negocjuj
Tydzień 24: Fundusz wydatków nieregularnych
Tydzień 25: Jedz w domu
Tydzień 26: Gotuj prosto

Jeśli szukasz sposobu, żeby dodatkowo zasilić swój budżet domowy, lato to doskonała pora, żeby osiągnąć sukces w tej materii :). Lepiej znaleźć chwilową pracę sezonową, niż np. brać kredyt na wakacje (co jest niestety ostatnimi czasy bardzo popularne). Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że pieniądze nie są sensem naszego życia. I nie warto gonić za dodatkowymi środkami, rezygnując całkowicie z odpoczynku i czasu wolnego. Ale jeśli brakuje nam funduszy (np. na wakacje) lub chcemy spłacić nasze kredyty konsumpcyjne to doskonała szansa!

Gdzie szukać pracy dodatkowej?

Skarbnicą możliwości będzie na pewno internet. W okresie wakacyjnym olx.pl i gumtree.pl, aż puchną od tego typu ogłoszeń. Możesz się też zgłosić do jednej z agencji pracy tymczasowych. Kilkadziesiąt pomysłów na pracę dodatkową przedstawił Michał w tym podcaście (możesz go posłuchać lub ściągnąć transkrypt nagrania w pliku pdf.).

Oczywiście można też szukać pracy on-line. Agnieszka od kilku lat pokazuje, jak to robić (i wcale nie chodzi o zarobki stricte z blogowania). Na pewno pomocny będzie też darmowy kurs Michała: Jak zarabiać w internecie?

 

Jednak być może praca dodatkowa to nie tylko opcja na wakacje. Kilka ostatnich wydarzeń w naszym życiu (czy życiu naszych bliskich) kazało nam się zastanowić nad zasadnością i bezpieczeństwem posiadania tylko jednego źródła dochodu. Wprawdzie obecnie jesteśmy (według nas) w dobrej sytuacji finansowej (wiadomo, że zawsze może być lepiej), ale przezorny zawsze ubezpieczony…

 

Tydzień 27: Znajdź pracę dodatkową

Co sądzisz o dodatkowej pracy w wakacje? Podejmujesz się jakichś zleceń, czy uważasz, że lato jest “tylko do odpoczynku”? A może masz jakieś rady i wskazówki dla szukających osób?


Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie? – zapisz się na newsletter. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie

Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka