Oszczędnicka poleca – Włącz się do gry

włącz się do gry

Jako że w tym tygodniu świętowaliśmy dzień kobiet, postanowiłam sięgnąć po kolejną “kobiecą” książkę. Tym razem autorstwa Sheryl Sandberg (czyli szefowej operacyjnej Facebooka) – “Lean In. Włącz się do gry.” Sheryl jest Mamą, ale jest również odnoszącą sukcesy w biznesie kobietą. Jej książka, a właściwie manifest próbuje udowodnić, że bez problemu można te dwie role łączyć. Według mnie to kolejna lektura obowiązkowa! Warto ją kupić i wracać co jakiś czas.

[Przypomnę tylko, że w serii „Oszczędnicka poleca” nie przedstawiam Wam klasycznych recenzji książek, a moje subiektywne przemyślenia i fragmenty, które uważam za wyjątkowo ciekawe i inspirujące.]

Inspirujące myśli:

1. Według raportu McKinsey’a (2011) mężczyzn awansuje się na podstawie potencjału, który w nich drzemie, a kobiety na podstawie dotychczasowych osiągnięć.

2. Stereotypy genderowe wprowadzone w dzieciństwie są umacniane przez całe życie i są samospełniającą się przepowiedni. (“Zagrożenie stereotypem” = gdy członkowie grupy zostają uświadomieni w kwestii negatywnego stereotypu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą go powielać.)

3. Trudno wyobrazić sobie kogoś w roli lidera, jeśli ten ktoś zawsze czeka, aż mu się powie, co ma robić.

4. “W zasadzie nie ma idealnej propozycji, gdy szuka się nowego wyzwania – musisz skorzystać z szansy i dopasować ją do siebie, a nie na odwrót. Umiejętność uczenia się jest najważniejszą z cech charakteryzujących lidera.” Podmasree Warrior (szefowa ds. technologii w Cisco)

5. Kobiety płacą zawodową karę za to, że oczekuje się od nich, że będą coś robić społecznie. (“upust genderowy” (ang. gender discount) prof. Flynn)

6. Kobiety zbytnio się martwią, czy w danej chwili mają umiejętności potrzebne do pełnienia danej funkcji. W rzeczywistości wiele uczymy się, dopiero wykonując daną pracę.

7. Kobiety ubiegają się o wolne stanowisko pracy tylko wtedy, gdy uważają, że w 100% odpowiadają wyznaczonym kryteriom. Mężczyźni aplikują, jeśli spełniają 60% wymagań.

8. Kiedy kobieta zrobi coś, co zasygnalizuje, że niekoniecznie jest miła, sprawia negatywne wrażenie i inni mają co do niej mieszane uczucia, kiedy kobieta jest kompetentna, wydaje się niezbyt sympatyczna.

9. Badanie Heidi – Howard. Przedstawiono badanym dwie postaci mające takie same osiągnięcia, wykształcenie i cechy charakteru. Mężczyzna został oceniony pozytywnie, kobieta negatywnie!

10. Kobiety zbyt często “oczekują, że jeśli dalej będą dobrze wykonywać swoją pracę, ktoś to zauważy i założy im na głowę diadem” ….
Ciężka praca i jej wyniki owszem, powinny być doceniane przez innych, ale gdy tak się nie dzieje, trzeba się tego domagać. […] należy to zrobić w delikatny sposób, ale trzeba to zrobić.

11. Skuteczna komunikacja zaczyna się od zrozumienia, że istnieje mój punkt widzenia (moja prawda) i czyjś punkt widzenia (prawda tej drugiej strony).

12. Kiedy chcemy przekazać trudną prawdę – im mniej (i prościej) powiemy tym lepiej.

 

Według mnie ta książka jest świetnym motywatorem. Chociaż osobiście nie do końca zgadzam się jej podejściem szybkiego powrotu do pracy. Ale to Stany Zjednoczone, gdzie urlop macierzyński (dłuższy niż miesiąc, o ile w ogóle) jest luksusem. Jestem szczęśliwa, że mieszkam w Polsce i że miałam możliwość być z moim synkiem w domu przez pierwszy rok jego życia. Nie wyobrażam sobie powrotu do pracy (nawet najbardziej ukochanej, a taką przecież mam) po 2 czy 3 miesiącach życia dziecka. Pomijając tę drobną niezgodność światopoglądową 🙂 uważam, że książka “Lean In. Włącz się do gry” jest rewelacyjna i każdy powinien ją przeczytać!

 

Czytaliście? Macie jakieś inne przemyślenia na jej temat? Zgadzacie się z myślami, które przytoczyłam?

Projekt książkowy:

1/52 Marta Sapała „Mniej. Intymny portret zakupowy polaków”
2/52 Suze Orman „Kobiety i finanse”
3/52 Gary Keller „Jedna rzecz”
4/52 Marcin Iwuć „Jak zadbać o własne finanse”
5/52 Maciej Samcik „Jak pomnażać oszczędności?”
6/52 William D. Danko, Thomas J. Stanley „Sekrety amerykańskich milionerów”
7/52 Maciej Dutko „Efekt tygrysa – puść swoją osobistą markę w ruch!”
8/52 Cathie Black “Zasady Cathie Black”

Oszczędnicka