Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie. Tydzień 10

10

Mam nadzieję, że jesteś w tak świetnym nastroju po ostatnich rozrywkowych zadaniach, że dzisiejsze Ci go nie popsuje 🙂 Wprawdzie do maja jest jeszcze trochę czasu, ale z drugiej strony lepiej uporać się z tym wcześniej. O czym mowa? Rzecz jasna o PIT-ach 🙂 Zapewne po otrzymaniu odpowiednich dokumentów od pracodawcy, odłożyłaś je na półkę, myśląc “później to zrobię”. Nie ma co odwlekać tego do ostatniej chwili. Zabierz się za to w tym tygodniu!

Jeśli dopiero dziś trafiłaś na ten cykl, zerknij na poprzednie zadania:

Projekt Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie:
Tydzień 1: Podlicz, ile masz pieniędzy.
Tydzień 2: Finansowe rozmowy.
Tydzień 3: Rachunkowy dzień.
Tydzień 4: Fundusz awaryjny.
Tydzień 5: Budżet domowy.
Tydzień 6: Poduszka bezpieczeństwa.
Tydzień 7: Podwyżka.
Tydzień 8: Podnoszenie kwalifikacji (za darmo).
Tydzień 9: Podnoszenie kwalifikacji językowych (za darmo).

Żeby wszystko uporządkować, przygotowałam dla Ciebie rozpiskę ulg, z których możesz skorzystać. Kwotę odliczeń należy wpisać w deklarację roczną. Natomiast szczegóły wszelkich odliczeń należy umieścić w załączniku PIT/O.
Pamiętaj, że do PIT-u nie musisz załączać ŻADNEJ dokumentacji. Masz ją tylko trzymać (w bezpiecznym miejscu) w razie kontroli.

Ulgi odliczane od dochodu
 1. Darowizny 
  Suma wszystkich darowizn w roku podatkowym nie może przekroczyć wartości 6% dochodu podatnika.
  a) krew (i osocze)
  Litr oddanej krwi (osocza) przelicza się na ulgę w wysokości 130 zł. W przypadku krwiodawstwa mężczyźni mogą liczyć na maksymalną ulgę w wysokości 351 zł, natomiast kobiety w wysokości 234 zł. Jeśli chodzi o osocze, to odliczenie może wynieść nawet 2550 zł.
  W razie kontroli potrzebne będzie zaświadczenie jednostki krwiodawstwa o ilości oddanej krwi.
  b) organizacje pożytku publicznego
  Darowiznę (do 6% dochodu podatnika) możesz przekazać na tę samą organizację, na rzecz której przekazujesz 1% podatku. (Kwot tych nie sumujemy ze sobą i rozliczamy je oddzielnie).
  W razie kontroli potrzebny będzie dowód wpłaty na rachunek obdarowanego (w przypadku pieniędzy) lub dowód z danymi: darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem o jej przyjęciu (w przypadku innej darowizny).
  c) na cele kościelne (na cele kultu religijnego lub charytatywno-opiekuńcze)
  W razie kontroli potrzebny będzie dowód wpłaty na rachunek obdarowanego (w przypadku pieniędzy) lub dowód z danymi: darczyńcy, wartością darowizny oraz oświadczeniem o jej przyjęciu (w przypadku innej darowizny).
 2. Internet
  Z tej ulgi możesz skorzystać WYŁĄCZNIE przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Jeżeli wykorzystasz ją, rozliczając się za 2015 rok, będziesz mogła odliczyć ulgę internetową jeszcze w przyszłym roku. Maksymalnie można odliczyć 760 zł.
  W razie kontroli potrzebny będzie dowód faktycznego poniesienia wydatku, wskazujący: kto, komu, ile zapłacił za Internet w 2015 r.
 3. Emerytura (IKZE)
  Odliczenie kwot wpłacanych na indywidualne konto zabezpieczenia społecznegoMożesz skorzystać z tej ulgi, jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, podatku liniowego lub w formie ryczałtu. W roku 2015 odliczane wpłaty nie mogą przekroczyć 4 750,80 zł.
  W razie kontroli potrzebne będzie dowody wpłat na rzecz IKZE wskazujące kto, kiedy, komu ile i za co zapłacił.

 

Ulgi odliczane od podatku
 1. Prorodzinna
  W zeznaniu musisz podać liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci.
  W razie kontroli potrzebny będzie odpis aktu urodzenia lub zaświadczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka lub o ustaleniu rodziny zastępczej; zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

 

Liczba dzieci uprawnionych
do ulgi:
JESTEŚ:
Singielką, rozwódką, wdową,
(w związku małżeńskim
TYLKO przez część roku):
Małżonką przez cały rok:
1 dziecko Dochody < lub = 56.000 zł Łączne dochody < lub = 112.000 zł
92,67 zł ulgi/mc
Dochody > 56.000 zł Łączne dochody > 112.000 zł
0 zł ulgi
2 dzieci Pierwsze dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Drugie dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
3 dzieci Pierwsze dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Drugie dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Trzecie dziecko 166,67 zł/mc 2000,04 zł/rok
4 dzieci Pierwsze dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Drugie dziecko 92,67 zł/mc 1112,04 zł/rok
Trzecie dziecko 166,67 zł/mc 2000,04 zł/rok
Czwarte dziecko 225 zł/mc 2700 zł/rok
Więcej dzieci Każde kolejne 225 zł/mc 2700 zł/rok

W zeznaniu za 2015 r. możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanej ulgi. Wniosek składa się w deklaracjach PIT-37 lub PIT-36. Możesz wnioskować o zwrot kwoty, która nie przekracza sumy składek ZUS i składek zdrowotnych.

 

Uff mam nadzieję, że ten miniporadnik pomoże Ci bez problemu rozliczyć się z Twoim Urzędem Skarbowym w tym tygodniu. Jeśli masz wszystkie dostępne dokumenty, nie odkładaj tego na później. Zrób to już teraz! Ja chyba pierwszy raz w życiu również załatwię tę sprawę wcześniej! 🙂

Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie? – zapisz się na newsletter. Zapraszam Cię też do facebookowej grupy, gdzie znajdziesz motywację i wsparcie 🙂

Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może się komuś z Twojego otoczenia przydać, proszę, prześlij go dalej, udostępnij lub po prostu powiedz o nim Twoim znajomym. Szczególnie zależy mi na dotarciu do kobiet, które zazwyczaj nie czytają „finansowych blogów”. Pomóż mi do nich dotrzeć! Dziękuję, że jesteś!

Oszczędnicka