Oszczędnicka poleca – Finanse kobiecym okiem

blogi_finaNSOWE

Wydawać by się mogło, że tematyka finansowa została zmonopolizowana przez panów. Dwa najbardziej popularne blogi o finansach prowadzą Michał i Marcin. W większości artykułów na portalach ekspertami są również mężczyźni. Niby na kobietach ciąży fama lekkiej ręki i totalnej finansowej ignorancji, ale z moich osobistych doświadczeń wynika, że to właśnie kobiety częściej zajmują się budżetem domowym. Dlaczego więc jest nas tak mało w finansowej blogosferze? Pokusiłam się o zestawienie stron prowadzonych przez panie.

 

 1. Finanse na obcasach
  Magda, autorka bloga, jest prawdziwą weteranką, bo pisze od 2012 (kilka wpisów pojawiło się wprawdzie w 2011, ale nieregularnie). Na początku blog traktował tylko o zarabianiu dodatkowych pieniędzy w internecie, ale w miarę upływu czasu przekształcił swą formułę na tą, którą możecie teraz czytać. Magda porusza różne tematy związane z oszczędzaniem, jak i z biznesem. Dzieli się swoimi przemyśleniami, na przykład o zamknięciu kopalń.
 2. Biznesowe Info
  Agnieszka prowadzi bloga o pracy w domu, zarabianiu przez internet, oszczędzaniu i życiu freelancera. Dzieli się swoimi zarobkami z internetowej działalności, pokazuje ile i na czym dokładnie można zarobić, a także radzi jak efektywnie uzyskiwać przychody z bloga.
 3. Kobiece finanse
  Danuta, jako jedyna z towarzystwa Pań blogerek, wydała książkę o finansach Pieniądze dla Pań. Krótki kurs finansów dla każdej z nas
  Na blogu pisze jak racjonalnie oszczędzać, pomnażać pieniądze, odnieść sukces zawodowy i w życiu osobistym – i nie dać się zwariować. Jednak najpopularniejszy wpis nie dotyczy stricte oszczędzania, tylko sposobu jak skutecznie złożyć reklamację.
 4. Gosia oszczędza
  Na blogu Gosi możecie przeczytać nie tylko ile wydaje (tak jak u mnie), ale też ile zarabia i ile udaje jej się oszczędzić. Chociaż przez ostatnie dwa miesiące wydała więcej niż zarobiła :P. Niedawno kupiła mieszkanie i dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z tym związanymi. Blog powstał jako motywacja do oszczędzania, przez pierwszy rok udało jej się odłożyć 10 000 zł.
 5. Tajemnice Portmonetki
  Ania jest dopiero na początku swojej drogi do wolności finansowej, ale jak pisze małymi kroczkami stara się osiągnąć zamierzony cel. Jej blog powstał ze złości na stereotypy i opinie krążące w świecie na temat kobiecych finansów 🙂 Jestem wielką fanką serii myśl o pieniądzach.
 6. Pieniądz jest kobietą
  Diana mieszka w Irlandii i to z tej zielonej wyspy pisze nam tak interesujące historie, jak ta o dwóch fryzjerkach, tłumacząca dlaczego bogaci są bogatymi, a biedni biednymi. Dzieli się też swoim doświadczeniem życia na obczyźnie.
 7. Pani Money
  To najmłodszy blog w zestawieniu, bo Ada pisze dopiero od października, ale widać, że postawiła sobie ambitne cele. Pisze bardzo regularnie, przeplatając swoje przemyślenia o finansach subiektywnym słowniczkiem finansowym i poradami z niezbędnika Pani Domu.
 8. Dorabiaj przez internet
  Ania, jak nazwa bloga wskazuje, pisze o zarabianiu dodatkowych pieniędzy przez internet. Przeczytacie u niej między innymi, gdzie możecie dostać darmowe produkty lub zniżki (na przykład z okazji urodzin) oraz jak zarabiać wypełniając internetowe ankiety.
 9. Youngdebts
  Blog Magdy, to jej  finansowy pamiętnik radzenia sobie z (według mnie ogromnym, jak na jej wiek) zadłużeniem. Wprawdzie nie do końca jej po drodze z regularnością wpisów, ale może jeszcze się rozkręci? 🙂
 10. Mało kasy, godne życie
  Dorota, jest najstarsza z całego prezentowanego dziś towarzystwa i  jej blog jest według mnie najbardziej emocjonalnym ze wszystkich przedstawionych. Jak sama pisze w zakładce “o mnie”: Za mną trudny czas, mam nadzieję, że przede mną dużo lepszy. Zaczynając pisanie tego bloga, byłam w otchłani długów, teraz zupełnie inaczej wszystko zaczyna wyglądać. Jestem mamą trójki dzieci i żoną z dość dużym stażem. Blog jest skarbnicą wiedzy o tanim gotowaniu.
 11. Zakupoholiczka w kryzysie
  Autorka otwarcie się przyznaje, że jest zakupoholiczką. Pisze, że zakupy są radością jej życia. Chociaż może nie tyle zakupy, co nowe rzeczy. Obojętnie, czy to ubrania, buty, torebki, kosmetyki, czy inne przeróżne gadżety. Jednak obecnie jest zakupoholiczką na odwyku, na blogu opisuje jak stara się sobie radzić z tą przypadłością 🙂

 

Znacie i czytacie przedstawione przeze mnie blogi, czy są dla Was nowością? A może znacie jeszcze jakieś strony, prowadzone przez inne damy, do których nie dotarłam?

 

Edit:

12.  Kobieta inwestuje
Ania pisze skąd wziąć pieniądze na inwestowanie i co z nimi zrobić :). Rozkłada giełdę na czynniki pierwsze. Doskonała lektura dla tych, którzy nie mają pojęcia “z czym to się je”. Przeczytacie u niej między innymi o zaletach i wadach inwestowania na giełdzie.

13. Oszczędna szafa – więcej za mniej
Autorka bloga pisze przede wszystkim o oszczędnościach dotyczących “typowo babskiej sfery” czyli o ubraniach 🙂 Prześwietla internetowe second-hand’y i gazetki promocyjne dyskontów i marketów, kiedy pojawia się w nich odzież. Zerknijcie też na cykl wywiadów, jak oszczędzasz.

Oszczędnicka